1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Keşmir’de Bir Direniş Hareketi: Ceyş-i Muhammed
Keşmir’de Bir Direniş Hareketi: Ceyş-i Muhammed

Keşmir’de Bir Direniş Hareketi: Ceyş-i Muhammed

BBC, Hindistan ile Pakistan arasında yükselen gerilimde adı geçen Ceyş-i Muhammed (Muhammed’in Ordusu) örgütünü konu alan bir habere yer verdi.

27 Şubat 2019 Çarşamba 13:57A+A-

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir’de faaliyet gösteren Ceyş-i Muhammed örgütü geçen hafta 46 işgalci Hint askerinin öldüğü saldırıyı üstlenmişti.

Bugün ise sabaha karşı Hindistan ordusuna ait savaş uçakları Pakistan'ın Balakot bölgesine hava saldırısı düzenledi.

Hindistan Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada hedefin Ceyş-i Muhammed militanlarının kampı olduğu açıklandı.

Son hava saldırısıyla birlikte Hindistan savaş uçakları yaklaşık 50 yıldır ilk kez Pakistan topraklarına saldırı düzenlemiş oldu.

Ceyş-i Muhammed örgütünün amacı ne?

Ceyş-i Muhammed örgütünün ana amacının “Keşmir'i Pakistan'la birleştirmek” olduğu belirtilen BBC haberinde örgütün kuruluş ve gelişim sürecine dair şu bilgi ve iddialar aktarılıyor:

“Keşmir'in Hindistan'a açılacak bir kapı olduğunu belirten örgüt, bu tartışmalı bölgenin Pakistan'a bağlanmasından sonra 'Hindistan'da yaşayan Müslümanları kurtarmak için eylemlerin devam edeceğini' söylüyor.

Örgüt, 1999'da Afganistan'da Taliban ile bağlantıları bulunan Pakistanlı din adamı Mesud Azhar tarafından kurulmuştu.

Hindistan'da tutuklu bulunan Azhar, kaçırılarak Afganistan'a götürülen bir Hindistan Havayolları uçağının yolcuları ve mürettabatıyla takas edilmişti.

Azhar'ın Afganistan'dayken eski Taliban lideri Molla Ömer ve 2011'de ABD operasyonuyla öldürülen eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'le görüştüğü belirtiliyor.

Örgüt, Hindistan ve Keşmir'deki birçok saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Her ne kadar Hindistan, 2011'de Yeni Delhi'de parlamento binasına düzenlenen saldırıdan Ceyş-i Muhammed'i sorumlu tutsa da örgüt o iddiaları reddetmişti.

Bu saldırının ardından Ceyşi Muhammed Pakistan'da yasaklandı. Ancak Afzal Guru Timi, El Murabitun ve Tehrik-i Furkan adlarını kullanan örgüt zaman zaman saldırılar düzenliyor.

Birleşmiş Milletler ve Hindistan'ın yanı sıra aralarında ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu bazı ülkeler Ceyşi Muhammed'i 'terör örgütü' olarak kabul ediyor.”

'Pakistan gizlice destekliyor' iddiası

Pakistan’ın örgütü gizlice desteklediği iddiasına yer verilen haberde bu iddiayla çelişen durumların da olduğuna dikkat çekilerek örgütün Pakistan içlerinde de saldırı eylemlerinin bulunduğu kaydediliyor.

BBC haberinin konuyla ilgili kısmı şöyle:

“Ceyşi Muhammed'in komutanı Nur Muhammed Tantray Aralık 2017'de Hindistan güçlerince öldürülmüş, örgüt ağır bir darbe almıştı.

Ancak örgüt buna rağmen saldırılarına devam etti. Hindistan'da yayımlanan Print gazetesi, örgütün Pakistan'ın gizli desteğiyle eylemlerine devam ettiğini öne sürüyor.

Ancak Hindistan tarafından örgüte kucak açmakla suçlanan Pakistan da Ceyş-i Muhammed'in saldırılarına hedef oluyor.

Pakistan'daki askeri hedeflere saldırılar düzenleyen Ceyş-i Muhammed, eski Pakistan lideri Pervez Müşerref'e 2013'te suikast girişiminde bulunmuştu.

Hindistan sık sık, Pakistan'dan Pencap eyaletinde yaşadığı tahmin edilen Azhar'ın iadesini istiyor. Pakistan, Azhar hakkında yeterli kanıt olmadığını söyleyerek bu talebi geri çeviriyor.

Hindistan, BM'den Azhar'ı ‘Küresel terörist’ ilan etmesini de talep ediyor. Fakat Pakistan'ın müttefiki Çin bu girişimi engelliyor.

Keşmir, Pulvama'daki intihar saldırısından sonra Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ı ‘teröristleri ve terör gruplarını desteklemekten vazgeçmeye, terör gruplarının ülkedeki faaliyetlerini durdurmaya ve üslerini imha etmeye’ çağırdı.

Pakistan bu çağrıya, saldırıyla hiçbir bağlantısı olmadığını söyleyerek yanıt verdi. Pakistan Dışişleri'nin açıklamasında ‘Pakistan dünyanın neresinde olursa olsun şiddet eylemlerine karşıdır’ denildi.

HABERE YORUM KAT