1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kenan Evren ve Arkadaşlarına İlk Soruşturma
Kenan Evren ve Arkadaşlarına İlk Soruşturma

Kenan Evren ve Arkadaşlarına İlk Soruşturma

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği, İHD'nin yaptığı suç duyurusunu kabul etti ve 12 Eylül darbecileri hakkında resmen soruşturma başlattı.

17 Eylül 2010 Cuma 11:56A+A-

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, İnsan Hakları Derneği'nin, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın yargılanması için 13 Eylül'de yaptığı suç duyurusu üzerine 2010/605 hazırlık numarasıyla resmen soruşturma başlattı.

12 Eylül'de yapılan halkoylamasında anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılmasıyla, Evren'in de aralarında bulunduğu komutanların ve diğer kamu görevlilerinin yargılanıp yargılanamayacakları tartışması başlarken, ilk soruşturma sürecinin de başladığı ortaya çıktı. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği, İHD'nin 13 Eylül'de yaptığı suç duyurusunu kabul etti ve dosyaya 2010/605 hazırlık numarası vererek resmen soruşturma başlattı.

İHD'nin yanı sıra Ankara'da Yetmez Ama Evet Platformu, Mazlum-Der,12 Eylül döneminde işkence gören bazı ülkücüler, BDP'li milletvekilleri de suç duyurularında bulunmuşlardı. Savcılığın, Ankara'da yapılan suç duyurularını tek bir dosyada birleştirmesi beklenirken, Türkiye genelinde yapılan suç duyurularının da suç yeri itibariyle Ankara'ya gönderilebileceği ifade edildi.

Tüm suç duyurularının birleştirilmesinin ardından savcılığın, soruşturmada yapılması gereken ifade alma, bilgi ve belge toplama, gözaltı ve arama gibi hukuki prosedürleri de gözden geçirecek. Soruşturma sonunda Evren, Tümer ve Şahinkaya'nın da aralarında bulunduğu görevliler hakkında dava açılabileceği gibi takipsizlik kararı da verilebilecek.

(Milliyet)

HABERE YORUM KAT