1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kekik Toplayan Köylüleri Böyle Öldürmüşler!
Kekik Toplayan Köylüleri Böyle Öldürmüşler!

Kekik Toplayan Köylüleri Böyle Öldürmüşler!

Hatay'da kekik toplamaya giden köylüleri “terörist” diye öldüren askerlerin, başlarında takke bulunan köylülerin yüz ifadesini görecek kadar yaklaştıktan sonra vurduğu ortaya çıktı.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 11:24A+A-

Hatay'ın Hassa ilçesinde geçen yıl haziran ayında, kekik toplamaya giden köylüleri "terörist" sanarak öldüren askerlerin mahkemedeki ifadelerinden, olayla ilgili bugüne kadar bilinmeyen ayrıntılar çıktı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre köylülerin başında, takkeler bulunduğu anlaşıldı.

Bademli köyü kırsalında Ali Dalmış ve Mustafa Fil'in öldüğü, Mehmet Sak'ın yaralı İbrahim Yalçın'ın ise yara almadan kurtulduğu olayla ilgili haklarında dava açılan üç uzman çavuşun yargılanmasına Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde salı günü başlandı. Tutanaklara yansıyan ifadelerden şöyle ayrıntılar çıktı:

TAKKELİ TERÖRİST: Yaşamını yitiren ve yaralı olarak kurtulan köylülerin başında, yaşlı insanların taktığı takke bulunduğu ve ateş açan uzman çavuşların bunu gördüğü belirlendi. Uzman çavuşları yargılayan Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı sanıklara sordu: "Siz hiç takkeli terörist gördünüz mü?" Sanık Uzman Çavuş Aslan Bahar'ın yanıtı şu oldu: "Ben takke takan teröristi Doğu'daki görevlerim sırasında gördüm." Sanık Uzman Çavuş Mevlit Karakoyun da duruşmada okunan savcılık ifadesinde köylülerin takkelerini bile gördüklerini kabul etti. Karakoyun köylülerin takkelerinden "bere" olarak söz etti. Karakoyun "Birkaçının başında bere vardı ama yaşlı veya genç olduklarını fark edemedim" dedi. Olaydan sağ kurtulan köylülerden İbrahim Yalçın da mahkemedeki ifadesinde olayı anlatırken başındaki takkeyi gösterdi ve "Kafamda da şu anda size göstermiş olduğum takkeye benzer bir takke vardı" dedi.

YAKLAŞINCAYA KADAR BEKLENMİŞ: Sanıklar soruşturma sırasında "dur ihtarı"ndan sonra köylülerin sağa sola dağılmaya başladıklarını anlatmışlardı. Sanıklardan Cavit Karabasan'ın ifadesi askerlerin köylülere iyice yaklaştırdıktan sonra ateş ettiklerini ortaya koydu. Sanık Karabasan köylülere hangi aşamada ateş açıldığını şöyle anlattı: "Gelen şahsa yaklaş dedim. Benim yaklaş diye bağırmam üzerine yaklaşmaya başladılar. Üzerlerinde silah görmedim, ancak teröristlerin silahlarını gizlediğini düşündüğüm için bunların da silahlarını gizlediğini düşündüm. İlk önce havaya ateş ettim. Öndeki şahsın dereye atladığını gördüm... Bu hareketliliği görünce ayaklarına doğru ateş etmeye başladım."

HABERE YORUM KAT