1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kayseri’de İşgüzar Savcıya Öfke
Kayseri’de İşgüzar Savcıya Öfke

Kayseri’de İşgüzar Savcıya Öfke

Kayseri’de İsrail’i protesto eden 33 genç, Savcı Hacı Çam’ın açtığı jet dava yüzünden 1 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak.

28 Aralık 2011 Çarşamba 00:52A+A-

24 Kasım 2011’de Kayseri Kaski Spor ile İsrail’in Maccabi Bnot takımları arasında oynanan maçta İsrail’i protesto eden bir grup gence “din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret” suçlamasıyla Savcı Çam tarafından dava açılmıştı. Dava 27 Ocak’ta görülecek. Hakkında dava açıklan gençlerden biri de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Erkan Çengil. Yeni Akit’e konuşan gencin annesi Behiye Çengil, “Kayseri’de Mavi Marmara gemisinde katledilen rahmetli Furkan Doğan nedeniyle İsrail konusunda büyük bir hassasiyet var. Gençler de bu nedenle protesto eylemi yapmışlar. Ortada maçın engellenmesi gibi bir durum bile yok. Gençlerin haklı bir tepkisi karşısında Savcı’nın nasıl bir mantıkla dava açtığını anlamak mümkün değil” dedi.

Taş: Bir Yerlere Yaranmaya Çalışıyor

Gençlerin avukatlığını Mazlumder avukatları üstlenirken Mazlumder Kayseri Şubesi Başkan Vekili Ahmet Taş, Mavi Marmara gemisinde katledilen 9 Türkiye vatandaşı ile ilgili hâlâ İsrail bir özür bile dilememişken Savcı Çam’ın tam bir işgüzarlık örneği sergilediğini söyledi. Taş, “Savcı Bey galiba siyasete girecek, bu şekilde ismini duyurmaya çalışıyor. Böyle bir dava ile kamuoyunun meşgul edilmesi bile skandaldır. Bizim Savcılarımız İsrail’i protesto edenleri mahkûm ettirmeye çalışırken İsrail, Türkiye’ye karşı sözde Ermeni iddialarını parlamentosunda tartışıyor. Türkiye’de Filistin bayrağı ne zamandır suç oldu. Umarız Savcı Bey, neye hizmet ettiğini görmüştür” diye konuştu.

Avukat Çakır: Dava Yanlış Mahkemeye Açılmış

Gençlerin avukatlarından Ferhat Çakır ise Savcı Çam’ın davayı açma konusundaki aceleciliğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Bunca yıllık avukatım, bir olayla ilgili daha bir hafta bile geçmeden bu kadar hızlı dava açıldığına ilk kez şahit oluyorum. Olay Perşembe günü oluyor, Salı günü dava dosyası hakimin önüne geliyor. Burada art niyet aramamak mümkün değil. Üstelik o protestocular arsında Mavi Marmara’da şehit olan Furkan Doğan’ın ağabeyi de var. Davanın açıldığı Sporda Şiddetin Önlenmesi ile ilgili yasanın sonunda açılacak davaların Asliye Ceza ya da Ağır Ceza Mahkemeleri’nde açılacağı ifade ediliyor. Savcı o kadar aceleyle ve üstünkörü hareket etmiş ki, davayı Sulh Ceza’da açmış. Ancak biz avukatlar olarak gençleri yalnız bırakmayacağız, yaklaşık 20 avukat arkadaşımızla bu davanın takipçisi olacağız.”

Ertuğrul Cesur / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum