1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kayseri Şeker'de 11 Tutuklama
Kayseri Şekerde 11 Tutuklama

Kayseri Şeker'de 11 Tutuklama

Kayseri Şeker Fabrikası'nda yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan 24 kişiden 11'i dün tutuklandı.

05 Aralık 2010 Pazar 15:57A+A-

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, aralarında Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık'ın da bulunduğu, Savaş Ö., Cengiz Ö., Mustafa M., Ahmet Ö., Fazlı K., Kemal K., Ercan V., Mehmet A., Cuma K. ve Oktay E.'yi cezaevine gönderirken 13 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Sincan Cezaevi'ne konulan Özışık'ın, usulsüz işlemlerden elde ettiği mal varlığını fabrikaya işe aldığı akraba ve yakınlarının üzerine aktardığı öne sürülüyor. Öte yandan, fabrikanın tüm yöneticilerinin tutuklanması sebebiyle Yeni Kooperatif Yasası'na göre Tarım Bakanlığı'nın yönetime el koyması bekleniyor.

Tutuklanan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık'ın usulsüz işlemlerden elde ettiği mal varlığını fabrikaya işe aldığı akraba ve yakınlarının üzerine aktardığı öne sürülüyor. Özışık'ın fabrikada çalışan bazı işçilerin üzerine aktardığı milyonlarca liralık hesap incelemeye aldı. Kayser Şeker'deki yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan soruşturmanın ikinci aşamasında Kayseri ve Yozgat'taki bazı yerel TV ve gazete yöneticilerinin ifadesinin alınacağı öğrenildi. Özışık'ın çeşitli yöntemler kullanarak ve menfaat ilişkisi içinde bulunduğu öne sürülen bazı savcı, hakim ve mülki idare amiri gibi kamu görevlilerinin de soruşturmaya dahil edileceği bildirildi.

Kayseri Şeker Fabrikası'nda, 'haksız kazanç elde etme', 'genel kurul seçimlerinde aday olan kişileri sindirme' ve 'aşırı zenginleşme' iddialarıyla ilgili Kayseri, Yozgat, Bursa, İstanbul, Ankara, Sivas ve Gaziantep illerinde eşzamanlı operasyon düzenlenerek çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Edinilen bilgilere göre yolsuzluk operasyonu Sanayi ve Ticaret Başkanlığı müfettişlerinin raporu üzerine başladı. Rapora göre, fabrikanın içi 10 kalemde boşaltılıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi ile yüzde 51 hissesine sahip olduğu Kayseri Şeker Fabrikası'nda 2009-2010 yıllarında yaptığı soruşturmada yapılan usulsüzlükler bir bir ortaya çıkarıldı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na da gönderilen müfettiş raporunda 178 milyon TL sermayeli Kayseri Şeker Fabrikası'nda 69 milyon 649 bin TL'lik usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

YOLSUZLUKLAR TEK TEK TESPİT EDİLDİ

Yıllık 681 milyon net satışı olan Kayseri Şeker Fabrikası'nın 295 bin çiftçiden sözleşmeli pancar alımı yaptığı anlaşıldı. Bünyesinde bir hastane ile 10 ayrı şirket barındıran grupta TV'lere verilen reklamlarda da yolsuzluk yapıldığı öne sürüldü. Müfettiş raporunda 10 ayrı kalemde yapılan usulsüzlükten bazıları şöyle sıralandı: "Meydan hizmetleri ve çamur boşaltma hizmetlerine yapılan ödeme: 5 milyon lira, muhtelif irtibat büroları ve pazarlama firmaları işlemleri için harcanılan masraf: 1,5 milyon lira, Gaziantep'te tesis alımı: 10,7 milyon lira, bir ithalat firmasına ödenen primler: 22 milyon lira, danışma ve koordinatörlere ödenen ücret: 2 milyon lira, ihale işlerinde yapılan fazla ödeme: 672 bin lira."

Fabrikanın, üyeleri çiftçilerden oluşan Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne ait olması nedeniyle buradaki yönetime Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın el koyması bekleniyor. Ardından bakanlığın yönetimi kayyuma devretmesi bekleniyor. Dolayısıyla Şeker Fabrikası'nın yönetimini de atanmış olan kayyum yapacak. Kayyum önce genel kurul yapacak ve bir yıl içerisinde seçimlere gidecek.

Ersan Temizel / ZAMAN

HABERE YORUM KAT