1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kayıplar İçin Üzerimize Düşeni Yapacağız!"
Kayıplar İçin Üzerimize Düşeni Yapacağız!

"Kayıplar İçin Üzerimize Düşeni Yapacağız!"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kayıp yakınlarının kendisine verdiği bilgi ve sunulan dosya üzerinde gerekli araştırmaların yapılacağını söyledi.

07 Şubat 2011 Pazartesi 12:43A+A-

Dolmabahçe'de Cumartesi Anneleri'yle yaptığı görüşmeyi değerlendiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Hakikat Komisyonu'nun hangi şartlar altında kurulabileceği bellidir. Ancak biz bu işi insan hakları çerçevesinde ele alıyoruz. İnsan hakları noktasında bir annenin, bir babanın çektiği acıya sorumluluk noktasında olan bizlerin de sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeliyiz, bu bir iane değildir.

Mektup Bana Ulaşmadı

8 yıllık iktidarımızda faili meçhul yaşamadık ama maalesef dün orada bir faili meçhulü yaşadığımıza şahit oldum. 2004 yılında Tolga adlı bir gencin ölümünü annesinden dinledim. Ki bana bugüne kadar ulaşmış bir şey yoktu meğerse annesi bana da mektup göndermiş ancak mektup bana ulaşmamış. Üzerinde de tabi ki yoğunlaşacağız, alacağımız her netice bizi çok daha huzurlu kılacaktır. 'Görevimizi biraz daha yerine getirebildik' diye düşüneceğiz. Bütün arzumuz faili meçhullerin istismara vesile edilmemesidir, derdimiz bu. Yoksa bir yönetimin, hele hele demokratik parlamenter sistem içerisinde insan haklarına saygılı olan bir iktidarın bu tür faili meçhul bırakmaması onun en önemli görevidir, biz de bunu yapmak durumundayız, yapıyoruz."

Sekiz Maddelik Talep Başbakan'da

Cumartesi Anneleri'nin Başbakan Erdoğan'a verdikleri dosyada şu talepler yer aldı:

1- TBMM bünyesinde gözaltında kayıpları araştırmak için bağımsız bir komisyonun kurulması.

2- İnsanlığa karşı işlenen suçlara dair devlet sırrı olarak saklanan belge ve bilgilerin kamuoyuna açıklanması.

3- Kaybedilen kişilerin ailelerine "Gerçeği öğrenme" hakkını tanıyan BM'nin "Bütün kişilerin zorla kaybedilmeden korunması"na dair uluslararası sözleşmenin derhal imzalanması ve yürürlüğe konulması.

4- Gözaltında kayıp ve failli meçhul bırakılmış cinayetlerin, TCK'da insanlığa karşı suçlar başlığı altında düzenlenmesi.

5- Gözaltında kayıplara dair soruşturma dosyalarının yeniden açılması ve etkili soruşturma yapılması önündeki engellerin kaldırılması.

6- Gözaltında kayıp ailelerinin kimlik tesbitinde yarayan genetik bilgilerinin depolandığı, ücretsiz hizmet veren bağımsız bir merkezin oluşturulması.

7- Adlî Tıp ve Mezarlıklar Müdürlükleri kayıtlarında kimliği belirsiz olarak gösterilen cesetlere ilişkin bilgilerin ilgili kurumlara, savcılıklara, başvurulan ailelere ve kamuoyuna açıklanması.

8- Toplu mezarlar ve ölüm kuyularının açılması ve incelenmesi sırasında, bugüne kadar uygulanan ve delilerin karartılmasına yol açan ilkel yöntemler terk edilerek, bilimsel esaslara uygun inceleme ve delil toplanması için eğitim ve ekipman sağlanması.

***

OĞLUMU BULMADAN ÖLMEM

Başbakan'dan 31 yıldır kayıp olan oğlunun bulunmasını isteyen 103 yaşındaki Berfo Nine, Taraf'a anlattı: Bir mezarı olsun, yeter

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün görüştüğü Cumartesi Anneleri'nden biriydi 103 yaşındaki Berfo Kırbayır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir gün sonra Ardahan Göle'deki evinden askerler tarafından alınan ve tam 31 yıldır kayıp olan oğlu Cemil'in bulunmasını istedi Berfo Kırbayır Başbakan'dan. Oğlunu askerler arasında götürülürken son kez gördüğünü söyleyen acılı anne, "Cemil diye seslendim. Askerlerin arasından bana döndü. Göz göze geldik. 'Annem' diye seslendi. Oğlumdan duyduğum son söz bu oldu" diyor gözyaşlarıyla.

Berfo nine üç yıl önce tam bir asrı geride bırakmış. O kadar çok ağlamış ki kendisinin deyimiyle gözlerinin feri sönmüş, göz pınarları kurumuş. Başbakan Erdoğan'la görüşmesi biraz olsun umutlandırmış belli ki. "Beni dinledi, not aldı, ilgilendi Başbakan" derken o ağlamaktan kızarmış gözlerinin içinde bir umut ışığı parlıyor yine de. Kızının evinde görüştüğümüz Berfon Nine Göle'deki evini bir yıl önce bırakıp gelmiş İstanbul'a. "Nasıl gelirdim oğlum o evi bırakıp. Tam 30 yıldır o evin kapısını bile kapatmadım ben. Komşuya bile gitmeye korktum. Cemil'im döner, kapıda kalır diye korktum" diyen Berfo Nine, Ardahan Göle İlçesi'ne bağlı Okçu Köyü'nde yaşamış yıllarca. Altı çocuğu var. Oğlu Yaşar'ı kanserden kaybetmiş. Eşi İsmail ise 20 yıl önce yaşamını yitirmiş. Geride kalan dört çocuğuyla birlikte kayıp oğlu Cemil'i bulma mücadelesi veriyor. Tansiyon hastası, yürümekte zorluk çeken Berfo Nine oğlunun kaybolmasına ilişkin şunları söylüyor:

Oğlunun Söylediği Son Sözü Unutamadı

"Oğlum evi basan askerlerin arasındaydı. Cemil diye bağırdım. O esnada bana döndü ve 'Annem' diye seslendi. Cemil'den son duyduğum bu annem sözüydü. Oysa ben askerlere güvenmiştim. Ancak oğlumu kaybettiler." Oğlunun pantolonunu, gömleğini ve montunu atmamış acılı anne. Cemil kaybolduktan sonra elbiselerini kızlarına güzelce yıkatmış ve bir kuklaya giydirmiş. Yıllarca kuklaya bakarak, elbiselerini koklayarak özlemini gidermiş. Cemil'e benzettiği kukla hâlâ köydeki evinde. "Oğlumu çok aradım. Bulamadım. Her gün rüyama girdi oğlum. Bir sevdiği vardı Cemil'in. Evlenme hazırlıkları yapıyordu hatta yeni koltuk takımı bile almıştı. O kaybolunca koltuklarına da dokundurtmadım. Çürüdü gitti o koltuklar da" diye anlatıyor oğluna duyduğu özlemi. Bacaklarında yürümeye güç varken elinde torbayla gezmiş hep. Oğlunun hiç olmazsa kemiklerini bulup torbaya koyacak oradan da güzel bir mezar yaptıracakmış Berfo Nine. Ama olmamış bir türlü. Bulamamış oğlunu...

Başbakan İlgilendi

Rahatsızlıklarına rağmen Başbakan'la görüşmeye gittiği için mutlu Berfo Kırbayır. "İlgilendi Başbakan sağ olsun. Ben anlatırken notlar aldı. Umutlandım ben" diyen Kırbayır'ın öfkeyle, acıyla andığı, unutamadığı tek isim ise binlerce canın yitirildiği 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren.

Annesiyle birlikte Dolmabahçe'deki görüşmeye katılan Cemile Kırbayır da umutlu. Cemil Kırbayır'ın kızkardeşi olan Cemile Kırbayır şöyle anlatıyor görüşmeyi: "Önce annem konuştu. Sonra ben ağabeyimin kaybedilme öyküsünü anlattım. Başbakan not aldı. Ben anlatırken hüzünlü olduğunu gördüm. Geçmişte neler yaşandığını, Cemil'in nasıl yakalandığını sordu. Baskı altında olduğumuzu söyledim. Aile olarak gördüğümüz acıları anlattım. Annemin çok yaşlı olduğunu, nasıl getirdiğimi sordu. Ben de 'Mecburduk getirmeye. Bir umut diye sizin ayağınıza kadar getirdik' dedim. Görüşmeden umutlandım. Bize dosyayı inceleyeceğini, üzerinde duracağını sonra bilgi vereceğini söyledi. Dosyaların hepsi önündeydi. Araştıracağını söyledi. Biz anlatırken üzüntülüydü."

(Burhan Ekinci / Taraf)

HABERE YORUM KAT