1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kayıp Faili Meçhuller Dosyası Bulundu
Kayıp Faili Meçhuller Dosyası Bulundu

Kayıp Faili Meçhuller Dosyası Bulundu

Faili meçhuller davasında avukatların “Albay Cemal Temizöz’ün soruşturma evrakları kayboldu, bulunsun” dediği dosya bulundu.

22 Ekim 2010 Cuma 09:52A+A-

Faili meçhuller davasında avukatların "Temizöz'ün soruşturma evrakları kayboldu, bulunsun" dediği dosya bulundu. Temizöz'ün kaçakçılarla arasında anlaşmazlık çıkınca onları tehdit ettiği anlatılıyor.

20 faili meçhul cinayetin infaz emrini verdiği iddiasıyla 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz'ün, Cizre'de görev yaptığı dönemde hakkında açılan bir dava dosyasın kaybolduğu ortaya çıkmıştı. Star, kaybolan o dosyaya ulaştı.

'TEMİZÖZ BİZİ ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ'

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 1995 yılında hazırlanan soruşturma evrakındaki bilgilere göre o dönem Cizre'de kaçakçılık yapan Veysi Özcan, Şeyhmus Ceylan ve Ethem Aksal, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Temizöz'ün kendilerini ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle Cizre savcılığına suç duyurusunda bulundular.

SAVCILIK GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ

Cizre Başsavcılığı, gasp, hürriyeti tahdit ve ölümle tehdit suçlaması ile Temizöz ve soyadı bilinmeyen astsubay Yavuz hakkında soruşturma başlattı. Ancak dosya daha sonra 'görevsizlik' kararı ile Cizre İlçe İdare Kurulu'na gönderildi.

Görevsizlik kararında "Temizöz ve Yavuz'un kaçakçılığın ortaya çıkmasında görev aldıkları, ancak sonradan müştekiler ile sanıklar arasında çıkan bir takım anlaşmazlıklar nedeniyle şikayetçilerin araçları ve kimliklerini gasp ederek bir süre karakolda kanunsuz olarak tuttukları ve bu sırada ölümle tehdit ettikleri anlaşılmakla..." deniliyor.

İDARE KURULU'NA GİTTİ VE YOK OLDU

Savcılık, sanıkların asker olduğu ve görevleri sırasında bu suçu işlediklerini belirterek 'görevsizlik' kararı veriyor ve dosyayı Cizre İlçe İdare Kurulu'na gönderiyor. Temizöz davası müdafii avukatı Tahir Elçi, "İdare Kurulu'na giden evrakın akıbeti ile ilgili bir gelişme yok. Şu an evrakın Cizre ilçe idare kurulunda olduğu da net değildir" dedi.

Kaynak: Star

HABERE YORUM KAT