1. HABERLER

  2. HABER

  3. Katsayı Zulmünü Onaylayan Tacettin Şimşek, HSYK’da
Katsayı Zulmünü Onaylayan Tacettin Şimşek, HSYK’da

Katsayı Zulmünü Onaylayan Tacettin Şimşek, HSYK’da

Türkiye Adalet Akademisi’nin HSYK’ya göndereceği asil ve yedek üye belli oldu. HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun’un, seçilmesi için kulis yaptığı Dr. Tacettin Şimşek, 11 oy alarak ancak yedek üyeliğe seçilebildi.

20 Ekim 2010 Çarşamba 13:50A+A-

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği için Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu'nda yapılan oylama dün sonuçlandı.

Yapılan seçimde, adaylardan Akademi Başkanı ve Danıştay Üyesi Ahmet Hamsici, 21 oy alarak asıl üyeliğe seçilirken, başörtüsü ve katsayı ile ilgili uzlaşmaz kararlarıyla tanınan Danıştay 8. Daire Üyesi Tacettin Şimşek, 11 oy alarak yedek üyeliğe seçildi. Akademiye HSYK'dan gönderilen üye Ali Suat Ertosun ve bir kısım Yargıtay üyesinin, Şimşek lehine kulis yaptığı iddia edilmişti.

DÜZENLEMELERİ REDDEDEN EKİPTEN

Danıştay Üyesi Tacettin Şimşek'in görev yaptığı 8. Daire başörtüsü ve katsayı zulmünü onaylayan kararları ile biliniyor. YÖK'ün üniversiteye giriş sınavındaki katsayı farkına ayar veren düzenlemesini 2 kez reddeden Danıştay 8. Dairesi, başörtüsüne karşı kararları ile de biliniyor.Danıştay 8. Dairesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, "başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığına" ilişkin rektörlüklere gönderdiği yazıyı "genelge" olarak kabul ederek, oy birliği ile yürütmesini durdurmuştu.

HSYK'ya yedek üye olarak seçilen Tacettin Şimşek'in ismi, Danıştay'daki kadrolaşma iddialarıyla gündeme gelmişti. DSP Genel Başkanı Masum Türker'in, üniversiteyi zarara uğrattığı gerekçesiyle yargılanan ve Danıştay'da davası süren Ergenekon sanığı İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nu aradığı, kendisine Danıştay 8. Dairesi'nde süren davasına bakan üyelerin ismini sorarak, "Bazı Danıştay üyeleri var da, bizim arkadaşlar, acaba onlardan biri olabilir mi?" diye sorduğu ortaya çıkmıştı.

(Murat Alan / Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT