1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Katil İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de tarım ve hayvancılık bitti
Katil İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de tarım ve hayvancılık bitti

Katil İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de tarım ve hayvancılık bitti

Filistinli ekonomi uzmanı Muhammed Ebu Ceyyab, işgalci İsrail'in Gazze Şeridi'nde aylardır düzenlediği yıkıcı saldırılar nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörünün bittiğini ifade etti.

15 Haziran 2024 Cumartesi 09:00A+A-

Filistinli uzman yaptığı açıklamada, 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıların yaklaşan Kurban Bayramı'na ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

İsrail'in büyük ve küçükbaş hayvan çiftliklerini bombaladığını, buldozerlerle yerle bir ettiğini ve ithalatı engellediğini aktaran Ebu Ceyyab, 8 aydır bölgedeki saldırılar sonucu besi hayvanı, dana ve keçinin neredeyse tükendiğini söyledi.

Ebu Ceyyab, "İsrail'in saldırıları kapsamında tarım ve hayvancılık sektörlerinin sistematik şekilde yok edilmesi, Gazze Şeridi'ndeki kurban pazarının tamamen durmasına neden oldu." dedi.

- Bölgede sadece 2 bin baş hayvan kaldı

Gazze'de saldırıların başladığı 7 Ekim'den önce bölgede yaklaşık 40 bin baş hayvan olduğuna işaret eden Ebu Ceyyab, "Kurbanlık hayvan pazarı hareketsiz, bu yıl kesim için sadece 2 bin baş inek ve koyun kaldı." diye konuştu.

Ebu Ceyyab, Kurban Bayramı döneminde ise normalde bölgede yaklaşık 16 bin keçi ve dana olduğunu şimdi ise kurbanlıkların çok kısıtlı olduğunu aktardı.

Et fiyatlarındaki fahiş artış

Bu durumun fiyatlara da yansıdığına dikkati çeken Ebu Ceyyab şunları söyledi:

"Fiyatlar benzeri görülmemiş bir artışa tanık oldu ve rekor seviyelere ulaştı; saldırılardan önce 7 dolar olan koyun etinin kilosu yaklaşık 25,5 dolara, 4,8 dolar olan buzağı ve inek etinin kilosu da 27 dolara yükseldi."

Ebu Ceyyab, fiyatlardaki öngörülemez artışın, İsrail'in ithalat yasağına ek olarak Gazze Şeridi'nde neredeyse hayvan kalmamasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Ebu Ceyyab, bayramda kesilebilecek kurbanların büyük çoğunluğunun Gazze Şeridi dışında ikamet eden kişilerden veya hayır kurumlarından gelecek bağışlar yoluyla olacağına dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT