1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Katar ile Türkiye arasında kritik anlaşma
Katar ile Türkiye arasında kritik anlaşma

Katar ile Türkiye arasında kritik anlaşma

Katar ile varılan yeni anlaşmayla Yunanistan'ın da elinde bulunan Rafale savaş uçaklarının Türkiye'de konuşlanabilecek olması büyük bir kazanım olarak görülüyor.

22 Eylül 2022 Perşembe 19:11A+A-

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanan bir karar hem ulusal hem de uluslararası basında oldukça dikkat çekici bulundu. Karara göre, Katar Hava Kuvvetlerine bağlı 36 jet ve 250 askeri personel, Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek Türkiye'deki askeri üslerde konuşlanabilecek.

Yine anlaşmaya göre, iki ülke arasındaki bu anlaşma 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Peki, Katar Hava Kuvvetlerine bağlı unsurların Türkiye’de konuşlanması ne anlama geliyor?

Öncelikle bu denli önemli bir anlaşmanın imzalandığı Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilere bakmakta yarar var. LNG ihracatçısı Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilerin doruk noktaya ulaşması, 2017'de başlayan Körfez krizi ile yaşandı.

Körfezin en küçük ülkelerinden biri olan Katar, "terör gruplarını desteklemek" ve "İran ile yakın ilişkiler” ile suçlanıyordu. 2017’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesti ve ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Türkiye ise, Katar'a destek çıkarak, bazı gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini hava yoluyla bu ülkeye gönderdi.

Körfezde yaşanan kriz, iki ülke ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve askeri alanda gelişmesine olanak sağladı. Öyle ki, iki ülke arasında imzalanan "Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK'nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması" 2015 yılında yürürlüğe girdi. Ancak TSK unsurları Katar’a krizin akabinde ulaştı.

Diğer taraftan TSK unsurlarının Katar’a konuşlanmasından sonra bir anlaşma daha yapıldı. Bu anlaşma ile Katar Emirliği Hava Kuvvetlerine ait kargo uçakları müşterek olarak kullanılabiliyor. Katar’ın elinde taşıma kapasitesi ve menzil bakımından Türkiye’de var olanlardan çok daha üstün olan C-17 Globemaster III uçakları var.

Bu uçakları ile gerek Katar’a gerekse de Libya gibi uzak bölgelere TSK unsurlarının taşınması sağlandı. Katar ait askeri uçakların Türk hava sahasını kullanmaları kolaylaştırıldı.

 

HABERE YORUM KAT