1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Kartelden Yine ‘İrtica Hortladı’ Paranoyası
Kartelden Yine ‘İrtica Hortladı’ Paranoyası

Kartelden Yine ‘İrtica Hortladı’ Paranoyası

İçki içip sağa sola zarar veren, yoldan geçen kadınları rahatsız eden ayyaşların çıkardığı rezaleti çarpıtan Aydın Doğan medyası, ülkede kaos havası estirme gayretine soyundu.

24 Eylül 2010 Cuma 02:28A+A-

Referandum öncesi "Evet çıkarsa fitne olur" propagandasıyla toplumu geren kartel medyası, şimdi de Tophane'de içkicilerin çıkardığı rezalet üzerinden kutuplaşmayı körükleme gayretine girdi. İçki içip sağa sola zarar veren, yoldan geçen kadınları rahatsız eden ayyaşların çıkardığı rezaleti çarpıtan Aydın Doğan medyası, ülkede kaos havası estirme gayretine soyundu.

Tophane'de bir galeride içki içip yoldan geçen tesettürlü bayanlara laf atan 'sözde sanatçılarla' mahalleli arasında geçen kavganın ardından yaşanan olaylarla ilgili Aydın Doğan medyası başta olmak üzere kartel medyasının hepsi, olayı içki düşmanlığına bağlayarak suçu muhafazakâr kesimin üzerine yıkmaya çalıştı.

Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Vatan, Akşam, Sözcü ve Habertürk gibi gazetelerin, haberi Türkiye genelindeki laikçi kesimin baskı altına alındığı ve içkicilere şiddet uygulandığı şeklinde vermesi dikkat çekti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun olay yerinde yaptığı, "Olay münferit, birkaç kişinin yaptığı bir şey" açıklamasına rağmen kartelin, bu açıklamayı görmezden gelip, yaşananları muhafazakârların üzerine yıkmaya çalışarak olayı organize bir olaymış gibi sunması, referandum öncesi "Evet çıkarsa toplumda fitne olur" propagandası yapanların düğmeye bastığı şeklinde yorumlandı.

İşte kartel gazetelerinin gerçekleri çarpıtma çabaları ve bir olayın ne kadar abartılabileceğinin ispatı!

Posta: Son yıllarda ülkemizde yaşanan kutuplaşmanın ürkütücü sonuçlarından biri önceki gece, 2010 Kültür Başkenti İstanbul'un Tophane semtinde yaşandı. Semtte açılan otellerden, barlardan, galerilerden, rahatsız olan 50 kişilik grup, sergi açılışını basıp davetlileri dövdü. Saldırganlar sopa ve biber gazı kullandı…

Sözcü: Yeni bir Sivas yaşanacaktı. 17 yıl önce Sivas'ta 33 aydını yakan zihniyet, İstanbul'da sanat galerisindekileri dövdü. Yüzlerine biber gazı sıktı…

Cumhuriyet: Tophane'de sezon açılışlarını yapan sanat galerilerine yönelik biber gazı, taşlı, sopalı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hürriyet: Tophanelilere 'Burada böyle şeyler olmazdı' dedirten biber gazlı, sopalı saldırının temelinde değişim yatıyor. Mahalle esnafı değişim yüzünden kiraların artmasından rahatsız. Bu nedenle de özellikle galerilere tepki duyuyor.

Milliyet: İstanbul Tophane'de sergi açılışını basıp davetlileri feci şekilde döven mahallelinin daha önce internet sitesine 'sanat yolda içki içmek mi? Pislikleri temizleyelim' mesajları yazdığı ortaya çıktı.

Vatan: İstanbul'un kabadayılarıyla ünlü semti Tophane son 5 yılda kabuk değiştirdi… Eski sakinler, 'Gürültü yapılıyor, sokakta içki içiliyor, eşimiz çocuğumuz aralarından geçemiyor' demeye başladı. Semtte kurulan bir internet sitesi, dini motifleri kullanıp 'Bu ahlaksızlığa dur diyelim' çağrısı yaptı.

Habertürk: İstanbul Tophane'deki 6 sanat galerisine 'Alkol alıyorlar' diye 57 kişinin saldırdığı anlaşıldı… Galericiler: "Daha önce tehditler oluyordu. Olay organizeydi, polis ancak 20 dakika sonra geldi."

Tophane'de bir galeride içki içip yoldan geçen tesettürlü bayanlara laf atan 'sözde sanatçılarla' mahalleli arasında geçen kavganın ardından Aydın Doğan medyası başta olmak üzere kartel medyası, topyekûn saldırıya geçti. Doğan grubu gazetelerinin başı çektiği haberlerde, olay sanki Türkiye'nin bir numaralı meselesiymiş gibi yayınlanırken, yaşanan olayın Türkiye genelindeki mahalle baskısı gibi lanse edilmesi ve 'irtica hortladı' tarzında haberlere imza atılması dikkatlerden kaçmadı.

ÜSAME KARAKIŞ / VAKİT

HABERE YORUM KAT