1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Karaçi Yanıyor, Şiddet Durmuyor
Karaçi Yanıyor, Şiddet Durmuyor

Karaçi Yanıyor, Şiddet Durmuyor

Pakistan'ın Karaçi kentinde hafta sonundan itibaren meydana gelen şiddet olaylarında ölü sayısı 90'ı geçti.

21 Ekim 2010 Perşembe 10:52A+A-

Pakistan'ın güneyindeki Karaçi'de hafta sonunda başlayan, siyasi ve etnik nedenlerden kaynaklanan şiddet olaylarında 33 kişi daha hayatını kaybetti.

Pakistan televizyonlarının polis kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, silahlı ve motosikletli kişilerin saldırısı sonucunda bugün kentin çeşitli yerlerinde 33 kişi öldü. Son can kayıplarıyla birlikte, kentte hafta sonunda başlayan olaylarda ölenlerin toplam sayısı 90'ı geçti. Bugüne kadar da 85 kişi göz altına alındı.

Karaçi polisinden bir yetkili, kentte panik ve korkunun hakim olduğunu, birçok bölgede okulların ve işyerlerinin halen kapalı bulunduğunu söyledi.

Olayların büyümesi üzerine eyalet hükümeti güvenlik önlemlerini artırdı, bazı kritik bölgelere askerler konuşlandırıldı. Ayrıca kentte bir günlük yas ilan edildi.

Karaçi'deki olaylara, Sind eyaletinde iktidarda bulunan Muhacir Kavim Partisi (MQM) üyesi Rıza Haydar'ın temmuz ayında suikasta kurban gitmesinin ardından eyalet meclisinde boşalan milletvekilliği için siyasi partiler arasındaki rekabet yol açmıştı.

Haydar'ın öldürülmesinin ardından çıkan, zaman zaman şiddetlenen olaylarda şimdiye kadar yaklaşık 250 kişi hayatını kaybetti. (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT