1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kapatma Davasında Ergenekon İzi
Kapatma Davasında Ergenekon İzi

Kapatma Davasında Ergenekon İzi

2008 yılında AK Parti'ye açılan kapatma davasının arkasında Ergenekon mu vardı? Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatma davasıyla ilgili bazı sanıklara ait dökümanları, bilgi ve telefon konuşmalarını mercek altına aldı.

22 Ağustos 2010 Pazar 23:13A+A-

İkinci Ergenekon iddianamesinde yer alan bu telefon kaydı Ocak 2008 tarihli. Yani kapatma davasının açıldığı tarihten iki ay öncesine ait. Ergenekon sanığı "kapatma davası açılması şart" diyor.

İddianamede benzer içerikli başka konuşmalar da var. Konuşmalardan Ergenekon sanıklarının "açılacak olan" kapatma davasından çok önceden haberdar oldukları anlaşılıyor. Öyle ki sanık Yalçın Küçük, Gürkan adlı şahısla "kapatmanın kesin" olduğunu konuşuyor. O süreçte, internet siteleri ve gazetelerden toplanan irtica haberlerinin kapatma davasına delil yapıldığı öne sürülmüştü. Son günlerde gündemden düşmeyen "İnternet andıcı"nın da irtica paranoyasını körüklemek için hazırlandığı iddia ediliyordu. Özetle iddianamelerde Ak Partiyi devirmeye çalışan Ergenekon'un Kapatma davasıyla yakından ilgilendiği, hatta sonucu etkilemeye yönelik girişimlerde bulundukları görülebiliyor. Bu süreçte Genelkurmay'dan bazı rütbelilerin, kuruma bağlı internet sitelerini, kapatma dosyasına delil üretmek için kullandığı da adeta suç üstü yakalandı. Nitekim savcılık internet andıcı dosyasının da incelenmesi eklenmesi talebinde bulundu. Şimdi mahkeme Kapatma davası, Ergenekon ve internet andıcı arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Samanyolu

HABERE YORUM KAT