1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanuna Göre YAŞ'ta 166 Subaya Terfi Yok
Kanuna Göre YAŞta 166 Subaya Terfi Yok

Kanuna Göre YAŞ'ta 166 Subaya Terfi Yok

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısına sayılı günler kaldı. Şûra üyelerinin bazı soruşturmalarda adı geçen 13'ü general 166 subay hakkında nasıl bir tasarrufta bulunacağı merak ediliyor.

17 Temmuz 2010 Cumartesi 10:08A+A-

TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesi, "Tutuklu ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz." diyor. Buna göre Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Kafes gibi dava ve soruşturmalarda adı geçen subaylar, terfi için haklarındaki yargı kararlarını bekleyecek.

Haklarında soruşturma olduğu gerekçesiyle YAŞ'ta terfileri önünde engel olan subaylar arasında 13 general bulunuyor. Söz konusu komutanlar şöyle: "Korgeneral Nejat Bek, tümgeneraller Gürbüz Kaya, Ahmet Yavuz, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, Halil Helvacıoğlu, Tuğgeneral Kasım Erden, Hakan Akkoç, Ali Aydın, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tuğamiral Mustafa Karasabun, Ahmet Türkmen, Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral İhsan Balabanlı." Askerî Personel Kanunu'na göre generallere terfi yolu kapalı. Yasanın 65. maddesi, yargılanması devam eden askerlerin bir üst rütbeye çıkarılmasına izin vermiyor. Yasa metni, tartışmalara mahal bırakmayacak şekilde açık ve net: "Tutuklu bulunan ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz."

Bu madde göz önüne alındığında Ergenekon, Kafes, Poyrazköy, Amirallere Suikast davaları ile Balyoz soruşturmasında adı geçen toplam 166 subay terfi için haklarındaki yargı hükmünün kesinleşmesini bekleyecek. Balyoz iddianamesinde yer alan 196 şüpheli arasında yer alanların 105'i muvazzaf subay. Bu davanın yanı sıra devam eden Kafes'te 33 şüphelinin 17, Amirallere Suikast'ta 19, Poyrazköy davasında ise 17 sanığın 12'si subay olmak üzere toplam 48 muvazzaf subay yargılanıyor. Diğer yandan İstanbul ve Erzurum'da devam eden Ergenekon davalarında ise 13 subayın ismi geçiyor. Tüm bu terör örgütü davaları düşünüldüğünde toplam 166 subay yargılanıyor. Bu sayıya astsubaylar da eklenince 200'e yaklaşıyor.

"Başbuğ, 'darbeciler barınamaz' sözünün gereğini yapmalı!"

Emekli Yarbay Tevfik Diker: Kamuoyu da gelişmeleri yakında takip ediyor. İsmi zikredilen askerî personeller soruşturma geçiriyor. Askerî kanunun ilgili maddesine göre soruşturması devam edenlerin terfi ettirilmesi söz konusu olamaz. Böyle bir durum, TSK'nın kamuoyundaki itibarını zedeleyecektir. Darbe suçlamalarının konuşulduğu günlerde Genelkurmay Başkanı Başbuğ, TSK içinde 'darbecilerin barınamayacağını' duyurmuştu. Bu söz, ortaya söylenmiş sıradan bir söz değildir, bunun gereği yapılmalıdır.

(Göksel Genç / Zaman)

HABERE YORUM KAT