1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kandil'e İkinci Hava Harekatı
Kandile İkinci Hava Harekatı

Kandil'e İkinci Hava Harekatı

Diyarbakır İkinci Taktik Hava Komutanlığı'ndaki 8. Ana Jet Üssünden kalkan çok sayıda F-16 savaş uçağının Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarına harekat düzenlediği belirtildi.

19 Ağustos 2011 Cuma 02:02A+A-

Diyarbakır İkinci Taktik Hava Komutanlığı'ndaki 8. Ana Jet Üssünden kalkan çok sayıda F-16 savaş uçağının Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarına harekat düzenlediği belirtildi.

Türkiye saatiyle 20.20 sularında havalanan savaş uçaklarının PKK'nın üst düzey yöneticilerinin bulunduğu tespit edilen hedeflere yöneldikleri bildirildi.

Son operasyon Genelkurmay Başkanlığı'ndan sabah saatlerinde yapılan operasyonlar devam edecek açıklamasının ardından geldi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, Kuzey Iraktaki hedeflere yapılan dünkü operasyonu başarılı olarak nitelenmiş ve saldırılara örgüt ''etkisiz hale getirilinceye kadar devam edileceğini'' bildirilmişti.

Dünkü hareket kapsamında Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Besyan, Zap ve Metina bölgesinde 60 hedefe hava saldırısı, Zap, Avasin ve Hakurk'ta 168 hedefe de topçu saldırısı düzenlenmişti.

MGK toplandı

Bu arada gün içinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrasında yayımlanan üç sayfalık bildiride ''terörle mücadelede yeni strateji ve yöntemlerle daha etkin, kararlı ve sonuç alıcı bir mücadelenin ortaya konulacağı vurgulanmıştır'' denildi.

Muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaşanmakta olan çatışmalara dair "olay MGK'nın alacağı kararlarla çözülseydi, bugüne kadar çoktan çözülürdü" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli ise "Çok şükür sürekli olarak önerdiğimiz Kandil'e ve terörist kamplara yönelik hareket şimdilik havadan yapılmıştır. Artık hava operasyonu destekli kara harekatı bir an önce yapılmalı ve süresi 17 Ekim'de dolacak olan sınır ötesi harekat izni mutlaka uzatılmalıdır" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ise Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonunu değerlendirdi ve iç savaş hesabı yapıldığını söyledi.

Demirtaş, "Sınır ötesi operasyonun talimatını verenler de, bunu yapanlar da Kürt sorununun Kandil'de değil, İstanbul, Diyarbakır ve Batman'da olduğunu çok iyi biliyorlar ve sonuç alamayacaklar" dedi.

BBC 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum