1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanada’dan İsrail’e Tam Destek
Kanada’dan İsrail’e Tam Destek

Kanada’dan İsrail’e Tam Destek

Kanada Başbakanı Stephen Harper ülkesinin, İsrail'e yapılacak her türlü saldırıda bu ülkeye yardım edeceğini belirterek, ''Bedeli ne olursa olsun Kanada, her zaman İsrail'in yanında olacak'' dedi.

09 Kasım 2010 Salı 10:23A+A-

Harper, Kanada Federal Parlamento binasında, Holokost Eğitim Haftası dolayısıyla düzenlenen konferansta konuştu:

Ülkesi hakkında çıkarılan ve BM Güvenlik Konseyi üyeliği oylamasında Kanada'ya oy kaybettiren ''İsrail'in sadık savunucusu'' yakıştırmasını reddeden Harper, Yahudi düşmanlığının Kanada'da ve dünyada giderek yeniden alevlenmekte olduğuna dikkati çekti. Antisemitizm taraftarlarının, Yahudilere acı çektirme eğilimlerinin küresel bir fenomen haline gelmeye başladığını öne süren Kanada Başbakanı, ''Bu eğilimde olanlar Yahudilere, anavatanları olan İsrail'de yaptıklarını da insan hakları dili ile savunmaya çalışıyorlar. İsrail, dünyada varlığı saldırı ve tehlike altındaki tek ülkedir. Biz de manevi olarak daima İsrail'in arkasındayız'' diye konuştu.

Bu durumda olan bir ülkeyi, BM ya da uluslararası bir forumda savunma durumunda, en kolay yol olarak ''İsrail'in sadık savunucusu'' yakıştırması ile karşılaşıldığını savunan Harper, "BM'de, İsrail karşıtlığı ile daha fazla oy alabilirdik. Ancak ben başbakan olduğum sürece ne BM'de ne de başka bir yerde bu olmayacak. Bedeli ne olursa olsun Kanada, her zaman İsrail'in yanında olacak'' diye konuştu.

Tarihin gerçekleri arasında, insanlığın iyi ile kötü arasında hep seçim yaptığını belirten Harper, şunları söyledi:

''Bu özgürlüğün paradoksudur. Bu harika bir kuvvet ama devasa bir sorumluluktur. İnsanlık unutmamalıdır ki, eğer kötüyü seçersek, bu yeni bir holokost demektir. Ahlakî belirsizliğin bu dirilişi karşısında, mutlaka açık ve net konuşmalıyız. Dünyada Yahudiler, eski yalanlarla giderek daha fazla tehdit, baskı, barbarlık ve hakarete maruz kalıyorlar. Bunların arasında bizim üniversitelerimiz de var. Yahudi öğrenciler, zaman zaman bazı çetelerin saldırılarına uğruyorlar.''

HABERE YORUM KAT

1 Yorum