1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanada’da Namaz Düşmanlığı Artıyor
Kanada’da Namaz Düşmanlığı Artıyor

Kanada’da Namaz Düşmanlığı Artıyor

Hıristiyan dünyasında hortlayan İslam düşmanlığı, Kanada’ya da sıçradı. Kanada’da Müslüman öğrencilerin okullarda “Cuma namazı” kılma talebi, protestolarla engellenmek isteniyor.

11 Ağustos 2011 Perşembe 05:30A+A-

İslamofobi ve Batı’nın İslam coğrafyasında yürüttüğü siyasetin, tarihsel ve sosyolojik kökenleri üzerine makale ve haber yorumlarıyla dikkat çeken HYPERLINK “http://www.haricihaber.com” www.haricihaber.com adlı internet sitesinde yayınlanan “Kanada Okullarında Namaz Protestosu” başlıklı yazıda, Avrupa’da gittikçe artan yabancı düşmanlığının Kanada’da da hortlamaya başladığı belirtiliyor.

Namazı Kılma Talepleri Engelleniyor

Avrupa ile tarihi bağları bulunan Kanada’nın, İslamofobi’den nasibini aldığı belirtilen yazıda, İslam karşıtı yayınlarıyla bilinen Toronto Sun ve Toronto Star gazetelerinin kışkırtıcı haberleri sonucu Müslüman öğrencilerin okullarda Cuma namazı kılma taleplerinin protestolarla engellenmeye çalışıldığı ifade ediliyor. Kanada Yahudi Müdafaa Derneği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen protestolarda, Müslümanların okullarda Cuma namazı kılmasının engellenmesi isteniyor.

“Namazdan Vazgeçene Kadar Eylemlerimiz Sürecek”

Protestoların organizatörü olan ve “Şeriat tehlikesi” konusunda medyatik tavırlar sergilemekten kaçınmayan Yahudi Müdafaa Derneği Başkanı Meyer Weinstein, “Okullarımızda radikal İslam düşüncesinin yayılmasını istemiyoruz” diye karşı çıkıyor. Hint kökenlilerin kurduğu derneğin başkanı Ron Banerjee ise “Öğrenciler namazdan vazgeçene kadar eylemlerimiz sürecek” diyerek protestoya destek veriyor. “Müslümanların Kanada’daki sesi” olduğu iddia edilen Kanada Müslüman Kongresi’nin de okullarda namaz kılınmasını protesto etmesi dikkat çekiyor.

İngiliz Gazeteci: “İslam Aleyhine Haber Uydurdum”

İngiliz gazetesi Daily Star’dan istifa eden Richard Peppiatt, son olarak yazdığı kamuya açık mektupta, gazetede çalışırken, gerçekle alakası olmayan, Müslümanları kötü olarak gösteren tamamen hayal ürünü haberler uydurduğunu itiraf etti. “İngiliz halkı uyuma, tuvaletine sahip çık” tarzında haberler yapan Peppiatt mektubunda “Gazete bana resmen var olmayan bir İslami tehdide karşı haberler uydurmamı emretmişti. Ben de ‘İngiliz halkının vergileriyle, sırf İngiltere’de yaşayan Müslümanlar öyle istiyor diye umumi tuvaletlerde ala-franga tuvaletler kaldırılacak ve Müslümanların istediği biçimde değiştirilecek’ diye yazılar yazıyordum. Bunların gerçekle ilgisi yoktu, istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hasan Tosun / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT