1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanada’da da 4. Camii de Kapanıyor
Kanada’da da 4. Camii de Kapanıyor

Kanada’da da 4. Camii de Kapanıyor

Kanada'nın Quebec eyaletinin Montreal’in Saint-Laurent bölgesinde bulunan "El-Endülüs İslam Merkezi" olarak faaliyet gösteren cami belediye tarafından ruhsat yenileme talebi reddedilmesi nedeniyle 3 Nisan tarihinde kapanacak.

07 Mart 2015 Cumartesi 00:44A+A-

Quebec eyaletinin Montreal’in Saint-Laurent bölgesinde bulunan "El-Endülüs İslam Merkezi" olarak faaliyet gösteren cami, belediye tarafından ruhsat yenileme talebi reddedilmesi nedeniyle 3 Nisan tarihinde kapanacak. Cami, bu tarihte kapatılmaması halinde günlük 1000 Kanada Doları (2 bin TL) ceza ödemek zorunda kalacak.

'’Yeteri kadar zaman verdik’’

Konuyla ilgili açıklma yapan Saint-Laurent Belediye Başkanı Alan DeSousa, binaya ruhsatın 2012 yılında "Kanada İslami İlimler Derneği" adına verildiğini, 2013 yılı Mayıs ayında da, "bölgedeki Müslüman nüfusunun artması nedeniyle talep edilen cami ruhsatı başvurusunun ise reddedildiğini’" açıkladı.

Bu konuda cami yönetimini uyardıklarını söyleyen Başkan DeSousa, Montreal’in en büyük ve en popüler camilerinden biri haline gelen El-Endülüs İslam Merkezi’ne, her Cuma binden fazla Müslümanın ibadet için geldiğini, bununsa bölge imar planına uygun olmadığını ifade etti. Cami yönetimine son derece hoşgörülü davrandıklarını anlatan Saint-Laurent Belediye Başkanı Alan DeSousa, "Yeni bir yer bulmaları ve taşınmaları için yeteri kadar zaman verdik" diye konuştu.

Kapanan dördüncü cami olacak

Quebec eyaletinde sadece geçen Şubat ayında 3 cami farklı nedenlerle kapatıldı. Montreal’in doğusundaki Ashabeb Center isimli mescit, Fas asıllı imamı Hamza Chaoui'nin radikal olmak ve radikalleri organize etmekle suçlanmasının ardından Ashabeb Center, ‘’İbadethane olmaya elverişli değil’’ gerekçesiyle Montreal Belediyesi tarafından kapatıldı.

Ashabeb Center’ın tam kapatılma tartışmalarının yaşandığı günlerde ise bu seferde yine Quebec’te bulunan Shawinigan Müslüman Kültür Merkezi kapatıldı. Shawinigan Belediyesi, Müslüman Kültür Merkezi’nin bina ruhsatını mescit olarak onaylamadığı gerekçesiyle merkez kapatıldı.

Shawinigan’ın ardından yine Quebec eyaletine bağlı Terrebonne kentinde bulunan bir başka mescit, belediyenin kestiği günlük 912 Kanada Doları (1830 TL) ceza nedeniyle kapandı. Kentin sanayi bölgesi içindeki "Addoha Mosque" isimli mescide uyarı veren Terrebonne Belediyesi, mescidin fiziki şartlarının ibadethanelerin sahip olması gereken vasıfları taşımadığı gerekçe gösterilerek, "faaliyete devam etmesi halinde günlük 912 dolar ceza uygulanacağını" bildirildi. Cezayı karşılayamayan dernek yönetimi, mescidin kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum