1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamyondaki Bombalar Ergenekon'la Kardeş
Kamyondaki Bombalar Ergenekonla Kardeş

Kamyondaki Bombalar Ergenekon'la Kardeş

Ankara'da 4 ay önce Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait kamyondan çıkan 940 adet el bombasının kriminal incelemesi tamamlandı. Bomba yüklü kamyondaki bombalardan bazıları Ergenekon soruşturması kapsamındaki 12 olayda ele geçen bombalarla aynı seriden. Bomba

29 Temmuz 2010 Perşembe 06:44A+A-

Ankara'da 10 Mart 2010 Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait kamyondan çıkan 940 adet el bombasının kriminal incelemesi tamamlandı. İncelemede bomba yüklü kamyondaki bombalardan bazılarının Ergenekon soruşturması kapsamındaki 12 olayda ele geçen bombalarla aynı seriden olduğu ortaya çıktı. Bombalardan bazılarının Ümraniye'de Ergenekon soruşturmasını başlatan bombalar, Yarbay Mustafa Dönmez'in evi ile Zir Vadisi'nde çıkan bombalar ve Poyrazköy'de ele geçen bombalarla aynı seriden olduğu kriminal raporuna yansıdı. Bombalar Ergenekon'un yanı sıra değişik zamanlarda polis kayıtlarına girmiş 59 olayla da bağlantılı çıktı.

Kamyonda çıkan 125 bomba, Ergenekon soruşturmasını başlatan Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen 18 bombadan 2'si ile aynı seriden. Yine kamyondan çıkan 12 bomba 7 Ocak 2009'da Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'daki yazlığında ele geçirilen bombalarla aynı seriden. Benzerlik bununla da sınırlı değil. 25 bomba ise Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ele geçirilen krokiden yola çıkılarak 12 Ocak 2009'da Zir Vadisi'nde yapılan kazılarda bulunan 10 el bombası ile aynı seriden. Kamyondan çıkan 25 bomba, 21 Nisan 2009'da Poyrazköy'de yapılan kazılarda ele geçirilen 2 el bombasıyla aynı seriden. Yine kamyondaki 130 el bombası, 6 Temmuz 2007'de Vatansever Kuvvetler Birliği'ne dönük operasyonda gözaltına alınan Ahmet Cinali'den ele geçirilen el bombası ile aynı seriden. Kamyondan çıkan bombalardan bazıları Ergenekon soruşturması kapsamında 12 Aralık 2008'de Trabzon'da gözaltına alınan Özel Harekat Polisi Hasan Akyüz'ün ikametinde bulunan 8 adet el bombası ile aynı seriden. Söz konusu bombaların, Yarbay Mustafa Dönmez ile Ümraniye'de Oktay Yıldırım'da ele geçirilen bombalarla da aynı seriden olduğu daha önce ortaya çıkmıştı.

18 Ağustos 2006'de İstanbul Küçükçekmece'deki Eğirdir Tekstil isimli işyerinde ele geçirilen 4 adet el bombasından 1'inin yine kamyondaki el bombaları ile aynı seriden olduğu kriminal rapora girdi. Bu bombanın Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ele geçirilen el bombalarıyla da aynı seri olduğu rapora girdi. Ergenekon soruşturması kapsamında, 5 Eylül 2009 tarihinde Kahramanmaraş Merkez Döngel köyünde bulunan bir el bombası, 24 Mayıs 2008'de Antalya'da hırsızlık zanlısı Abdülvehhap Salman'da ele geçirilen el bombası ve 23-30 Nisan 2008 tarihleri arasında Mersin Merkez Kuyuluk mevkiinde köylülerin bulduğu 4 adet el bombasının da kamyondaki bombalarla aynı seriden olduğu raporda yer aldı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT