1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kamu Denetçiliği Kurumu, "Gazze: İnsanlığın Felaketi" özel raporu hazırladı
Kamu Denetçiliği Kurumu, "Gazze: İnsanlığın Felaketi" özel raporu hazırladı

Kamu Denetçiliği Kurumu, "Gazze: İnsanlığın Felaketi" özel raporu hazırladı

"Gazze'de işlenen bu savaş suçları karşılıksız kalırsa Asya'da, Afrika'da, Güney Amerika'da, dünyanın her yerinde bu tekrarlanacaktır. İsrail cezalandırılırsa dünyada kolay kolay kimse bir daha buna teşebbüs edemeyecektir"

26 Şubat 2024 Pazartesi 14:00A+A-

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, hazırladıkları "Gazze: İnsanlığın Felaketi" özel raporunda İsrail'in işlediği suçların delillendirildiğini belirterek, "Gazze'de işlenen bu savaş suçları karşılıksız kalırsa Asya'da, Afrika'da, Güney Amerika'da, dünyanın her yerinde bu tekrarlanacaktır." dedi.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK) hazırlanan "Gazze: İnsanlığın Felaketi" özel raporuna ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

KDK'nin gücünü Anayasa'dan alan bir hak arama ve insan hakları kurumu olduğunu belirten Malkoç, yurt içinde ve yurt dışında insan hakları ihlalleriyle ilgili çeşitli çalışmalar ve raporlama faaliyetlerinde bulunduklarını kaydetti.

Bu raporlamaların birinin de Gazze'ye yönelik olduğunu söyleyen Malkoç, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Hepimizin bildiği gibi 7 Ekim 2023'ten beri 150 güne yaklaşan zaman diliminde 30 bin insan katledildi. Bunun yanı sıra insanların evleri barkları bütün şehrin altyapısı mahvedildi. Öldürülen insanların çoğu çocuk, kadın veya savunmasız kişiler. Bu kesinlikle bir savaş değil, bu bir soykırım, bu bir cinayet." diye konuştu.

Dünyanın Gazze'de yaşananları izlemekle yetindiğini aktaran Malkoç, dünyanın en büyük açık hava hapishanesine çevrilen Gazze'ye KDK'nin tepkisiz kalamayacağını dile getirdi.

Bu kapsamda konuyla ilgili rapor hazırladıklarını bildiren Malkoç, "Hedefimiz, eşi benzeri görülmemiş bu katliamda hak ihlallerini delillendirmek, toplu cezalandırmaları tespit etmek, 10'a yakın alandaki hak ihlallerinin tespiti, bunların savaş suçu, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suç olduğunu delilleriyle tespit etmek." değerlendirmesini yaptı.

Raporun 10 bölümden oluştuğunu ve İsrail'in işlediği suçlar ve bu suçların delillerinin ortaya koyulduğunu belirten Şeref Malkoç, "Raporumuz aynı zamanda belki uluslararası ceza mahkemesinde veya adalet divanında bir bilirkişi raporu olarak değerlendirilecek." ifadelerini kullandı.

İngilizceye de çevrilen raporu, dünyadaki parlamentolara, insan hakları kurumlarına, üniversitelere göndereceklerini anlatan Malkoç, yarın da TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un öncülüğünde raporun kamuoyuna sunulacağını söyledi.

"İsrail cezalandırılırsa kimse bir daha buna teşebbüs edemez"

Şeref Malkoç, hazırlanan raporun kapağında, Nazi Almanyası'nın Yahudilere yaptığı soykırıma ilişkin bir toplu mezarlık fotoğrafı ile 2024'te İsrail'in yaptığı saldırılarda ölenlerin toplu mezar fotoğraflarının yan yana yer aldığına işaret etti.

İsrail'in işlediği suçların karşılıksız kalmaması gerektiğini dile getiren Ombudsman Malkoç, şunları kaydetti:

"Hitler'in Yahudilere karşı uyguladığı soykırımda günde 137 çocuk ölüyordu. Gazze'de işgalden beri günde 139 çocuk ölmektedir. Bu bahsettiğim Birleşmiş Milletler kayıtlarıdır. Şunu açıkça bütün dünya çıplak gözle görüyor. Hitler'in Almanya'da Yahudilere, Yahudi çocuklarına yaptıkları soykırımın daha ağırını İsrail Filistinli çocuklara yapmaktadır. Bunun karşılıksız kalmaması gerekir. Dünyada vicdan, hakkaniyet sahibi insanların dini, mezhebi, ırkı ne olursa olsun hukuka, hukukun üstünlüğüne, ahlaka inanan, dünyanın geleceğiyle ilgili endişe taşıyan bütün insanların daha duyarlı olması gerekir. Çünkü Gazze'de işlenen bu savaş suçları, soykırım, insanlık suçu karşılıksız kalırsa Asya'da, Afrika'da, Güney Amerika'da, dünyanın her yerinde bu tekrarlanacaktır. İsrail'in, delilleriyle ortaya konulan suçları cezalandırılırsa dünyada kolay kolay kimse bir daha buna teşebbüs edemeyecektir."

HABERE YORUM KAT