1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamalak'tan Savcı ve Hâkimlere Destek
Kamalaktan Savcı ve Hâkimlere Destek

Kamalak'tan Savcı ve Hâkimlere Destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alınarak tutuklanan gazetecilerle ilgili tartışmaların zamansızlığına dikkat çekti.

08 Mart 2011 Salı 13:54A+A-

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alınarak tutuklanan gazetecilerle ilgili tartışmaların zamansızlığına dikkat çekti.

Kamalak, "Henüz ne ile suçlandıklarını bilmiyoruz. Devam eden soruşturmayla ilgili savcı ve hakimleri etkileyecek yorumda bulunmak doğru değil. Hakim ve savcılarımızın basın özgürlüğünü ihlal edecek şekilde talimat ve yönlendirmelerle hareket ettiklerine ihtimal vermiyorum." diye konuştu.

Türk hukuk tarihinde hakim ve savcıların baskı altında kalarak karar verdiği karanlık dönemler bulunduğunun altını çizen Prof. Kamalak, "Türkiye artık, apoletli hakimlerin görev yaptığı Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM)'nde vesayet günlerini de geride bıraktı." dedi.

Adaletin tecelli etmesi için yargının çalışmalarına fırsat verilmesi gerektiğini kaydeden SP Lideri, hukuk önünde herkesin eşit olduğunu söyledi. Eski Başbakanlardan Merhum Erbakan ve pek çok siyasetçi ve gazetecinin geçmişte yasal çerçevedeki konuşmaları ve yorumlarından dolayı yargılanıp tutuklandıklarını hatırlatan Prof. Kamalak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülke baskı ve talimatlarla dava açan savcıları da, karar veren hakimleri de gördü. Merhum genel başkanımız Erbakan Bingöl konuşmasıyla haksız yere yargılandı. Merhum Başbakan Adnan Menderes baskı altındaki hakimlerin aldıkları talimata görev verdikleri kararla idam edildi.

Apoletli hakimlerin görev yaptığı mahkemelerin bağımsız karar vermesi mümkün mü? Bütün bunlar oldu ancak Türkiye artık gerçek yargı bağımsızlığını idrak ediyor. Ergenekon savcı ve davaya bakan hakimlerin gazetecileri sırf gazetecilik görevlerini ifa etmeleri ya da kitap yazmalarından dolayı tutuklamamışlardır.

Buna ihtimal vermiyorum, çünkü apoletli hakimlerin görev yaptığı mahkemeler gerilerde kaldı." Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan Odatv yöneticisi Soner Yalçın'ın sorgulaması sırasında ele geçen belgeler yeni gözaltı dalgasına sebep olmuştu. Gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın gözaltına alınmaları basın özgürlüğünün ihlali olarak tepkilere sebep olmuştu. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, iddia edildiği gibi gazetecilerin, mesleki faaliyetleri ya da yazdıkları kitaplar yüzünden gözaltına alınmadıklarını vurgulamıştı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum