1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kadim Şehirleri Yakıp Yıkan İran Suriye’de Yeni Kentler İnşa Edecekmiş!
Kadim Şehirleri Yakıp Yıkan İran Suriye’de Yeni Kentler İnşa Edecekmiş!

Kadim Şehirleri Yakıp Yıkan İran Suriye’de Yeni Kentler İnşa Edecekmiş!

Suriye’de giriştiği katil Esed’i kollayıp koruma görevini şuana kadar Rusya ile birlikte canla başla yerine getiren İran, milyonlarca Suriyeliden boşalan bölgelerde yeni yerleşim birimleri inşa ederek demografiyi kendi lehine çevirme gayretinde!

27 Kasım 2019 Çarşamba 17:22A+A-

HAKSÖZ-HABER

Katil Esed rejimi ve işgalci İran dün Suriye'de yeni şehirler ve varoşlar inşa etmek için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Mutabakat zaptı Suriye-İran Ortak Komitesi tarafından Bayındırlık ve İskan Alanında yapılan bir toplantıda imzalandı. Tahran'daki İran Karayolları ve Kentsel Gelişim Bakanlığı'nda yapılan toplantıya Esed rejimine bağlı Kamu İşleri ve Konut Bakanı Suhail Abdullatif ile İran'ın Yol ve Kentsel Gelişim Bakanı Mohammad Eslami katıldı.

Mutabakatın “ikili işbirliğini ilerletmek ve Suriye'deki yeniden yapılanma aşamasının gerektirdiği şekilde banliyö ve şehir inşaatı alanında nitel bir sıçrama” hedeflediği bildirildi.

Abdullatif, “Suriye'de konut ve kamu hizmetleri projeleri için yürütme planları uygulayarak, işbirliğinin ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Middle East Monitör’ün aktardığına göre, gelişmeyi değerlendiren Suriyeli aktivistler, bunu savaşın yıkıma uğrattığı ülkede “potansiyel demografik değişimlere soyunma” olarak nitelendirdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT