1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi'ye Bir İstifa Darbesi Daha
Kaddafiye Bir İstifa Darbesi Daha

Kaddafi'ye Bir İstifa Darbesi Daha

Dışişleri Bakanı Musa Kussa'nın ardından, BM temsilcisi olarak atanan eski dışişleri bakanlarından Ali Abdüsselam Treki de istifa etti.

01 Nisan 2011 Cuma 10:30A+A-

Libya'da bir üst düzey yetkili daha istifa etti.

Yönetim karşıtı ayaklanmanın başlarında büyükelçilerin büyük kısmının muhaliflere katılmalarının ardından Libya'nın BM temsilcisi olarak atanan eski dışişleri bakanlarından Ali Abdüsselam Treki, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

ABD'nin Libyalı yetkililere vize vermemesi üzerine Nikaragua, Libya'yı Treki'nin yerine BM'de temsil edeceğini bildirmişti.

Öte yandan, İngiltere'ye giderek İngiliz yetkililere görevinden istifa ettiğini belirten Kussa'yla ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Tommy Vietor açıklama yaptı.

Vietor, "Musa Kussa, Kaddafi'nin şu anki ruh hali ve askeri planlarıyla ilgili kritik önemde istihbarat sunabilen, Kaddafi'nin en güvenilir yardımcılarından biri. Bu (Kussa'nın İngiltere'ye sığınması), Kaddafi rejimine önemli bir darbe" ifadesini kullandı.

Kaddafi'nin çevresindeki kişilerin, tüm meşruiyetini kaybeden bir rejime bağlı kalıp bunun ağır sonuçlarıyla yüzleşmek ya da tarihin doğru tarafında yer almak arasında seçim yapması gerektiğini kaydeden Vietor, Musa Kussa'nın kararının, Trablus'ta rüzgarın ne tarafa doğru estiğini gösterdiğini belirtti.

Bu arada El Cezire televizyonu, Kaddafi'ye yakın "birkaç kişinin" ülkeden ayrılmakta olduğunu duyurdu. El Cezire, bu kişilerin Tunus'a gideceğini belirtti ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

HABERE YORUM KAT