1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi'ye Bağlı Güçler Saldırıya Geçti
Kaddafiye Bağlı Güçler Saldırıya Geçti

Kaddafi'ye Bağlı Güçler Saldırıya Geçti

Libya'da muhaliflerin elindeki Bingazi'nin 160 kilometre güneyindeki Ecdebiye'ye yönelik hava saldırısı düzenlendiği duyuruldu.

02 Mart 2011 Çarşamba 13:01A+A-

Hava saldırısı başlatan Libya diktatörü Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, muhaliflerin tamamıyla ele geçirdiği Bingazi şehrine 75 kilometre mesafedeki Brega kasabasını ele geçirdikleri belirtildi.

***

Libya'nın başkenti Trablus'ta bugün dev gösterilerin yapılması bekleniyor. Libya'da muhaliflerin ele geçirdiği kentlerde muhalif yönetimler bile ilan edilmişken, Kaddafi hala başkentte gösteriler düzenliyor.

Bingazi ve çevresindeki kentler muhaliflerin elinde bulunuyor. Kaddafi ise Trablus ve çevresinde hakimiyetini koruyor. Diğer taraftan ABD savaş gemileri Libya'ya doğru hareket halinde. Savaş gemilerinin her an müdahale edebileceği tahmin ediliyor.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ SÜVEYŞ'TEN GEÇTİ

ABD'nin Akdeniz'de konuşlanacak iki Amerikan savaş gemisi Süveyş Kanalı'na girdi. Gemilerin Libya'ya kaydırılacağı açıklandı. Kanal İdaresinden bir yetkili, rotası Akdeniz olan USS Kearsarge ve USS Ponce gemilerinin kanala girdiğini belirtti. Yetkili, gemilerin kanalın güney ağzında olduğunu, Süveyş'ten öğleden sonra çıkmalarının beklendiğini söyledi.

LİBYA HALKI SON SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

Libya diktatörü Muammer Kaddafi'nin birliklerinin saldırılarına karşı direnen muhalifler, başkent Trablus'a ilerlemek için hazırlanıyor.

Ülkenin ikinci büyük şehri ve isyan eden halkın elinde olan Bingazi'de kamplara katılan sivillere silah kullanma ve çatışmada nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda eğitim veriliyor. Eğitim kamplarına şu ana kadar 5 binden fazla sivilin katıldığı belirtildi.

KADDAFİ BİR KASABAYI GERİ ALDI

Libya'da muhaliflerle Kaddafi yanlısı güçler arasında çatışmalar giderek artıyor. Kaddafi giderek sertleşiyor. İki kasaba Kaddafi güçlerince bombalandı. Olayda ölen ve yaralananlara ilişkin henüz bilgi bulunmuyor. Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, ülkenin doğusundaki Brega kentinin kontrolünü yeniden ele geçirdiği bildirildi.

El Cezire televizyonu, muhaliflerle Kaddafi birlikleri arasında çıkan şiddetli çatışmaların ardından kentin kontrolünün tekrar Kaddafi'ye geçtiğini duyurdu. Haberde, Brega bölgesindeki bir havaalanının da Kaddafi'ye bağlı güçlerin denetimine geçtiği belirtildi.

El Cezire, savaş uçaklarının, muhaliflerin bir askeri üs ve silah deposunun denetimini elinde tuttuğu bölgedeki Ecdebiye kasabasını bombaladığını da bildirdi.

Ecdebiye'de bulunan BBC muhabiri de yaklaşık 100 araçlık bir konvoyun kente yaklaştığını ve isyancıların saldırıya karşı durmaya çalıştığı haberini verdi.

YENİ BAKANLAR ATANDI

Bu arada, görevlerinden istifa ederek isyancılara destek verdiklerini açıklayan iki Libyalı bakanın yerine Kaddafi yeni isimler atadı. İstifa eden içişleri bakanı Abdulfettah Yunus bin Ali yerine Mesud Abdulhafiz, adalet bakanı Mustafa Muhammed Ebu Acleil yerinde de Muhammed Emhamad El Kamudi getirildi. Geçtiğimiz hafta muhaliflerin safına geçen ülkenin genel savcısı Abdulrahman El Abbar'ın yerine ise Muhammed Akri El Mahgubi atandı.

(Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...)

HABERE YORUM KAT