1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi’ye 72 Saat Süre
Kaddafi’ye 72 Saat Süre

Kaddafi’ye 72 Saat Süre

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin bazı garantiler karşılığında istifaya hazır olduğunu öne sürdü. Kaddafi’nin görüşme teklifini rededen muhalifler, Kaddafi’ye ükeyi terk etmesi için de 72 saat süre tanıdı.

09 Mart 2011 Çarşamba 00:03A+A-

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin bazı garantiler karşılığında istifaya hazır olduğunu öne sürdü. Ülkenin büyük bir bölümünün kontrolünü ele geçiren muhalifler ise, "Libya'yı kana bulayan ve buna devam eden biriyle müzakere yapmayacağız. Bu adama neden güvenelim?" diyerek Kaddafi'nin görüşme teklifini reddetti. Muhalifler, Kaddafi'ye ükeyi terk etmesi için de 72 saat süre tanıdı.

Kaddafi yönetimine bağlı güçlerle muhalifler arasındaki çatışmalar sürerken, Libya liderinin "Bazı garantiler karşısında istifaya hazırım" mesajı inandırıcı bulunmadı. Muhalifler, Kaddafi'nin Libya'yı terk etmesi için de 72 saat süre tanıdı.

Merkezi Katar'da bulunan El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin "muhaliflerle pazarlık yapmaya ve bazı garantiler karşısında istifa etmeye hazır olduğunu" öne sürdü. El Cezire, başka ayrıntıya yer vermediği haberinde, Kaddafi'nin bazı garantilerle iktidarı terk etmesi için muhaliflerle Libya parlamentosu olarak bilinen Genel Halk Kongresi'nde görüşme talep ettiğini belirtti. El Cezire, bu garantilerin, kendisinin ve ailesinin güvenliğinin sağlanması, kendisinin ve ailesinin yargılanmayacağı yönünde söz verilmesi olduğunu bildirdi. El Cezire ayrıca, Kaddafi'nin önerdiği pazarlığın ayrıntılarını muhaliflerle görüşmesi için eski Başbakanı Cadallah Azous Talhi'yi görevlendirdiğini belirtti.

El Cezire, muhaliflerin, Kaddafi'nin kurtulmak için "şerefli" bir çıkış yolu aradığını ve bu durumun kurbanları için bir hakaret olacağı gerekçesiyle Libya liderinin görüşme teklifini reddettiklerini ifade etti.

Bu haberler üzerine isyancı grupları bünyesinde barındıran Ulusal Libya Konseyi adına yapılan açıklamada, Kaddafi tarafından kendileriyle temasa geçildiği doğrulandı, ancak pazarlık masasına oturulmayacağı belirtildi. Konsey'in sözcüsü, isyancıların tutumlarını şu sözlerle açıkladı:

"Kaddafi'nin ayrılmasıyla ilgili olarak bizimle temasa geçildiğini doğrulayabilirim. Ancak Libya'yı kana bulayan ve buna devam eden biriyle müzakere yapmayacağız. Bu adama neden güvenelim?" Ancak El Cezire'nin bu iddiaları günün ilerleyen saatlerinde reddedildi. Dışişleri Bakanlığı adına konuşan bir yetkili bu tür haberleri "tamamen saçma" olarak nitelendirdi.

Muhalifler tarafından kurulan Ulusal Libya Konseyi Başkanı Mustafa Abdel Celil de, Türkiye saatiyle 15.30'da El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Kaddafi eğer 72 saat içinde Libya'yı terk eder ve bombardımanı keserse,

Libyalılar olarak onu işlediği suçlardan ötürü yargılamayacağız" diye konuştu.

Bu arada başkent Trablus'un 120 kilometre güneybatısındaki Zenten kentinin muhaliflerin eline geçtiği bildirildi.

Zenten'de belgesel film çekmek üzere bulunan Fransız vatandaşı Florent Marcie, telefonla AFP'ye yaptığı açıklamada, Kaddafi yanlılarının kentin dışında mevzilendiğini, bununla birlikte kent içindeki kontrolün muhaliflerin elinde olduğunu söyledi. Marcie, kent sakinlerinin Kaddafi yanlılarının saldırısını beklediğini, bununla birlikte bir saldırı düzenlenmediğini anlattı. Fransız vatandaşı, sıkıntı içindeki kentte su ve elektriğin geçen hafta kesik olduğunu, muhaliflerin bu sorunu çözdüğünü ifade etti.

Libya uçaklarının, petrol limanı Ras Lanuf'taki muhalif mevzilerin yakınına dün de saldırı düzenlediği bildirildi. Kaddafi güçleri, muhaliflerin başkent Trablus'a ilerlemesini engellemeye çalışıyor. Kaddafi yanlılarının başkentin en yakınındaki Zaviye kentinin kontrolünü yeniden ele geçirdiğine dair çatışma bölgesinden çelişkili haberler geliyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT