1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi'nin Memleketi Sirte'de Şiddetli Çatışma
Kaddafinin Memleketi Sirtede Şiddetli Çatışma

Kaddafi'nin Memleketi Sirte'de Şiddetli Çatışma

Libya'daki geçici yönetime bağlı güçler, devrik lider Muammer Kaddafi'nin memleketi Sirte'ye girdi.

16 Eylül 2011 Cuma 11:54A+A-

Ulusal Geçiş Konseyi'nin sözcüsü Ali Gilivan, Kaddafi'ye bağlı güçlerin savunma hattını aştıklarını ancak kent içinde ağır bir direnişle karşılaştıklarını söyledi.

Sözcü, Misrata'dan gelen iki taburun, kent merkezine 8-10 kilometre yaklaştıklarını söyledi. Gilivan keskin nişancıların ve özel birliklerin direnişi nedeniyle yaralıların tedavisi için birkaç kilometre geri çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

'Binlerce gönüllü hazır'

Kaddafi'nin sözcüsü Musa İbrahim ise bir Suriye kanalına, "binlerce gönüllünün Libya'yı Ulusal Geçiş Konseyi'nden kurtarmaya hazır olduğunu" söyledi.

İbrahim, telefonla yaptığı açıklamada, "Biz güçlüyüz. Tüm Libya'yı kurtaracak gücümüz ve planlarımız var" dedi.

Libya'da Mart ayında Kaddafi'ye karşı ayaklanan ve NATO'dan hava desteği alan muhalifler başkent Trablus dahil ülkenin büyük bir bölümünü denetimi altında bulunduruyor. 

Sirte, Kaddafi'ye bağlı güçlerin elinde kalan az sayıdaki yerleşim yerinden biri. Kaddafi'nin nerede olduğu ise hala bilinmiyor. Ancak Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdül Celil, BBC'ye Kaddafi'nin ülkenin güneyinde olduğunu ve intikam saldırıları planladığını söylemişti.

BBC

HABERE YORUM KAT