1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi'nin Komuta Merkezi Vuruldu
Kaddafinin Komuta Merkezi Vuruldu

Kaddafi'nin Komuta Merkezi Vuruldu

ABD, Fransa ve İngiltere ile birlikte öncülüğünü üstlendikleri Libya'ya yönelik harekatta Kaddafi güçlerine ağır darbe indirildiğini duyurdu.

21 Mart 2011 Pazartesi 11:00A+A-

Dün gece düzenlenen bir füze saldırısında Muammer Kaddafi'nin Trablus'taki komuta merkezi olarak tanımlanan bir bina vuruldu.

Gazeteciler, hükümet yetkililerince Bab-ül Aziziye karargahındaki dört katlı binanın enkazına götürüldü. Ancak yerle bir olan binada kaç kişinin bulunduğu, ölen ya da yaralananlar olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, harekatın ilk gecesindeki füze saldırıları ve ikinci gecesindeki bombardımanıyla Kaddafi güçlerine büyük zarar verildiği belirtildi.

Ancak Amerikalı yetkililer haftalardır muhalif kuvvetlere karşı savaş veren Libya liderinin doğrudan hedef alınmadığını vurguladı. Hedef, ordu kuvvetleri ve hava savunma sistemleri olarak ifade ediliyor.

Dün geceki bombardımanda Amerika Birleşik Devletleri'ne ait B-2 bombardıman uçakları kullanıldı. İngiltere de gemilerden füze atışına devam etti.

***

Komuta tartışması

Koalisyon güçlerinin BM kararını uygulamak üzere Libya'daki hedeflere yönelik saldırıları sürerken, Pentagon komutayı birkaç gün içinde İngiltere-Fransa ikilisine ya da NATO'ya devredeceklerini açıkladı.

Ancak Arap Birliği ve Türkiye'nin NATO rolüyle ilgili çekinceleri sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates ülkesinin harekatta yer almakla birlikte öncü rol üstlenmeye devam etmeyeceğini bildirdi.

Liderliğin NATO'ya devri konusunda sorunlar olduğunu kabul eden Gates şunları söyledi:

"Sanırım Arap Birliği NATO şemsiyesi altında hareket eder bir görüntü vermeme konusunda hassas. Dolayısıyla, buna bir NATO misyonu demeden, NATO bayrağını kullanmadan, ittifakın komuta-kontrol mekanizmasından faydalanabilir miyiz, bunun yanıtını arıyoruz."

***

Kaddafi'nin ateşkesi kabul edilmedi

BM Güvenlik Konseyi'den uçuşa yasak bölge kararının çıktığı saatlerde isyancılara karşı ateşkes ilan eden Libya hükümeti bu duyurusunu dün de tekrarladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Kaddafi güçlerinin ateşkesi ilan edilir edilmez bozduğu belirtildi.

BBC'nin Trablus'taki muhabiri Alan Little, Kaddafi güçlerinin Bingazi'ye girmeye çalıştığını, Misurata'da da hareketlilik olduğunu bildiriyor.

Kentteki isyancıların sözcülerinden biri de BBC'ye Pazar günü ağır bombardıman ile yeni bir saldırı dalgası düzenlendiğini söyledi.

Kaynak: BBC

HABERE YORUM KAT