1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi Saldırıları Durdurduğunu Açıkladı!
Kaddafi Saldırıları Durdurduğunu Açıkladı!

Kaddafi Saldırıları Durdurduğunu Açıkladı!

Kaddafi'ye bağlı Libya Dışişleri Bakanlığı, BM'nin dün gece müdahale kararı almasının ardından az önce isyancılara karşı saldırıların durdurulduğunu açıkladı.

18 Mart 2011 Cuma 15:23A+A-

Libya, Kaddafi muhaliflarine yönelik saldırıları durdurduğunu açıkladı.

El Cezire'nin aktardığı habere göre Libya Dışişleri Bakanlığı, BM'nin uçuş yasağı kararının ardından sivilleri korumak adına tüm askeri operasyonları durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Musa Kussa tarafından yapılan açıklamada BM'nin askeri müdahale kararı eleştirildi ve uluslararası kamuoyunun ülkeye gelerek "sahadaki durumu değerlendirmeleri" istendi.

Libya yönetimi, insan haklarına saygılı davranılacağı, sivillerin korunması için her şeyin yapılacağı  ve ülkedeki yabancıların korunacağı sözü de verdi.

Dışişleri Bakanı, Kaddafi güçlerinin geri çekilip çekilmeyeceğini ya da isyancıların elindeki şehirlere yönelik ablukanın kaldırılıp kaldırılmayacağı hakkında ise bir şey söylemedi.

FRANSA: TEMKİNLİ YAKLAŞIYORUZ

Açıklamaya yönelik ilk yorumlar, Kaddafi yönetiminin uluslararası müdahale karşısında zaman kazanmaya çalıştığı, ateşkes kararının tam olarak ne anlama geldiğinin belli olmadığı yönünde..

Libya'ya karşı askeri müdahale için bastıran Fransa'dan habere yönelik ilk tepki "Temkinli yaklaşıyoruz, sivillere yönelik tehditler devam ediyor." oldu. İngiltere Başbakanı Cameron ise "Kaddafi söyledikleri ile değil, yaptıklarıyla yargılanacak" değerlendirmesi yaptı.

Öte yandan, AFP muhabiri, İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki üssünde olağanüstü hal durumunun devam ettiğini ve savaş uçaklarının saldırı için hazır bekletildiğini belirtti. İki İngiliz savaş gemisi de Akdeniz'de...

Yapılan açıklama sonrası Bingazi şehri başta olmak üzere Libya'nın birçok yerinde halk kutlamalara başladı.

HABERE YORUM KAT