1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi Nerede Yakalandı ve Nasıl Öldürüldü?
Kaddafi Nerede Yakalandı ve Nasıl Öldürüldü?

Kaddafi Nerede Yakalandı ve Nasıl Öldürüldü?

Libya devrik lideri Muammer Kaddafi önceki gün Sirte'de öldürüldü. Ancak Kaddafi'nin nerede yakalandığı ve nasıl öldürüldüğüne dair soruların cevapları hâlâ net olarak bilinmiyor.

22 Ekim 2011 Cumartesi 05:41A+A-

Haber Analiz: Cumali Önal

Muammer Kaddafi önceki gün Sirte'de canlı olarak ele geçirilmişti; ancak muhalif savaşçıların elinde nasıl öldüğü henüz açıklık kazanmadı. Kimisine göre Kaddafi, taraftarları ile muhalifler arasındaki çatışmada öldü. Kimine göre ise yakalandığı sırada bir korumasının göğsüne ateş açması sonucu öldü.

Libya devrik lideri Muammer Kaddafi önceki gün Sirte'de öldürüldü. Ancak Kaddafi'nin nerede yakalandığı ve nasıl öldürüldüğüne dair soruların cevapları hâlâ net olarak bilinmiyor. Devrik lideri yakaladıklarını öne süren bazı geçici hükümet savaşçıları ısrarla Kaddafi'yi Sirte kentinden kaçmaya çalışırken sığındığı bir lağım borusunda ele geçirdiklerini söylüyor. Bu iddiaya göre Kaddafi yakın korumalarıyla birlikte Sirte'den 15 araçlık bir konvoyla şafak vakti çıkmaya çalıştı. Ancak konvoy NATO güçleri tarafından vuruldu. NATO da yaptığı açıklamada konvoyu imha ettiklerini ve Kaddafi'nin 50 korumasını öldürdüklerini duyurdu. Saldırıdan kurtulan Kaddafi ve birkaç koruması yakındaki bir kanalizasyon tahliye borusuna saklandı. Ancak peşine düşen savaşçılar, onu borunun içinde yakaladı. 'Ateş etmeyin' diye bağıran Kaddafi, yaralı olarak apar topar bir araca bindirildi. Ancak Kaddafi yolda aldığı ağır yaralardan dolayı öldü.

Geçici Milli Konsey'in başbakanı Mahmud Cibril'e göre ise hastaneye yetiştirilmeye çalışılan Kaddafi, hükümet ve Kaddafi güçleri arasında çıkan bir çatışma sırasında öldürüldü. Başka bir savaşçı ise yakalandığı sırada bir korumasının Kaddafi'nin göğsüne ateş açtığını öne sürdü. Ancak yayınlanan amatör görüntülerde sağ olduğu görülen ve bir araca bindirilen Kaddafi, çevresini saran savaşçılara gülümseyerek yaralı olduğunu söylüyor. Ancak aynı görüntüde kısa bir süre sonra Kaddafi'nin cansız bedeni yerde görülüyor. Cesedi inceleyen Libyalı bir doktor ise Kaddafi'nin bağırsaklarına ve kafasına aldığı kurşun yaralarıyla öldüğünü belirtiyor. Doktor, babasıyla birlikte yakalanan oğlu Mutassım'ın da babasından sonra öldürüldüğünü ifade ediyor. Savaşçılardan Ahmet el Sahati (27) ise "O bize lağım fareleri diyordu. Bakın onu nerede bulduk" diyerek ilginç sonuca vurgu yapıyor.

Bu arada Muammer Kaddafi'nin ağustos ayında komşu Cezayir'e kaçan kızı Ayşe'nin, babasının ve kardeşi Mutassım'ın televizyonda yayınlanan görüntülerini izleyince fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Önceki gün yaralı olarak yakalandığı söylenen Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın ise Nijer'e kaçmakta olduğu iddia edildi. Seyfülislam'ın, babasının öldürüldüğü saatlerde Sirte'den çıkmayı başardığı düşünülüyor. Eylül ayında da kardeşi Saadi Nijer'e kaçmıştı. Nijer yönetimi, başkent Niamey'de koruma altına alınan Saadi'yi teslim etmeyi reddetmişti.

Kaddafi gitti, NATO görevi bitti

Kaddafi döneminin resmen sona ermesiyle birlikte NATO'nun Libya görevini ne zaman sonlandıracağı tartışılmaya başlandı. Konuyla ilgili olarak bir araya gelecek olan NATO yetkililerinin görevin tam olarak ne zaman sona ereceğine karar vermesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama, NATO görevinin çok yakında sona ereceğini açıklarken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de NATO'nun görevini daha fazla sürdürmeyeceğini belirtti. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise "BM ve Geçici Milli Konsey ile koordineli olarak yürüttüğümüz görevimizi sonlandıracağız. Bu çok yakında olacak." diye konuştu.

NATO'nun son yıllarda gerçekleştirdiği en başarılı operasyon olarak değerlendirilen Libya görevi sırasında NATO'ya bağlı uçaklar 26 bin sorti yaparken, 10 binden fazla hedef vuruldu. NATO'nun BM'den aldığı onayı derhal yürürlüğe sokarak Kaddafi güçlerinin Bingazi'ye girmesini engelleyen Fransa, İngiltere ve ABD'nin de desteğiyle kısa sürede Kaddafi'nin ağır silahlarını ve uçaklarını imha etmişti. Ancak başta Fransa ve İtalya olmak üzere bazı Batılı ülkelerin bu başarılarının karşılığını petrol imtiyazlarıyla almaya çalıştıkları yönündeki iddialar dünya kamuoyunda tepki çekmişti. Bu arada NATO, Sirte yakınlarında Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin konvoyunu hedef alırken araçlarda kimlerin bulunduğundan haberi olmadığını duyurdu.

Suriye basını, Kaddafi haberine rağbet etmedi

Muammer Kaddafi'nin ölüm haberi Arap basınında gündemi işgal ederken, Libya ile benzer gelişmelerin yaşandığı Suriye'de ise yazılı ve görsel basın olaya pek rağbet etmiyor. Kaddafi'nin öldürüldüğü yönündeki haberleri televizyon kanalları son dakika haber şeklinde alt yazı ile verirken, resmi haber ajansı SANA'nın internet sitesinde ölüm haberi yer almadı. Lübnan Essefir gazetesi, Kaddafi'nin ölümünü "Kaddafi öldü, Libya normal hayatına geri dönüyor" başlığıyla verirken Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El İttihad gazetesi "Libya, Kaddafi'siz ilk gününü kutluyor" başlığıyla çıktı. Londra merkezli Suudi Arabistan gazetesi Dar El Hayat gazetesi, "Kaddafi, oğlu Mutassım ve savunma bakanının bilinmeyen şartlarda ölümü" başlıklı haberinde Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ölümüyle ilgili yayılan farklı haberlere dikkat çekti.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum