1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi Güçleri Yine Saldırdı: 15 Ölü
Kaddafi Güçleri Yine Saldırdı: 15 Ölü

Kaddafi Güçleri Yine Saldırdı: 15 Ölü

Dün isyancıların geri püskürttüğü hükümet güçleri, bugün yine saldırdı. Kaddafi birliklerin hava saldırısında çocukların da olduğu 15 kişi katledildi.

03 Mart 2011 Perşembe 13:36A+A-

Dün isyancıların elindeki kentleri ele geçirmek için saldırıya geçen ancak geri püskürtülen hükümet güçleri, bugün yeni bir saldırı başlattı. Kaddafi'ye ait birliklerin hava saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 15 kişi katledildi.

 

Kaddafi'ye bağlı güçler dün isyancıların elindeki Brega kentini ele geçirmek için saldırıya geçmiş ancak isyancılar saldırıyı püskürtmüştü.

Hükümet güçleri bugün yeniden saldırıya geçti. Brega ve Ecdebiye kentlerine hava saldırısı yapılıyor. Uçakların hedefinde petrol tesisleri var. Saldırılarda 15 kişinin öldüğü, birçok kişinin de yaralandığı bildirildi.

Brega'da Muhammid Sibli adındaki görgü tanığı petrol ihraç terminaline yaklaşık 2 kilometre mesafedeki petrol mühendisliği fakültesi yakınına bomba isabet ettiğini kaydederek, "Uçağın sesini, ardından patlamayı duyduğunu, sonra da açılan çukuru gördüğünü" anlattı.

Ecdebiye'de bulunan isyancılar da Kaddafi güçlerinin karadan da saldırıya geçtiğini ancak Trablus'un 600 km. doğusundaki Ras Lanuf'a püskürtüldüğünü iddia etti.

Ecdebiye'deki isyancı liderlerden Beşir Abdul Gadr, Ras Lanuf'ta pek çok Kaddafi birliğinin toplandığını, isyancıların da Brega ve El Ugayla'da hazırlık yaptıklarını söyledi. Gadr, ayrıca hükümet güçlerinin Ecdebiye'deki havaalanına da saldırı düzenlediğini ancak püskürtüldüklerini belirtti.

HALK KAZANDI!

Libya'nın doğusundaki Brega kasabasını geri almak isteyen Kaddafi yanlısı birlikleri püskürten Libyalı gönüllü birlikler, halkla beraber zaferlerini kutluyor.

Brega'da Kaddafi güçlerini püskürten gönüllü birlikler, hoparlörlerden "Şehri silahlarımızla savunduk ve onları gitmeye zorladık. Çekip gittiler, çekip gittiler" diye anons yaptı.

"Brega'nın devrimcilerin eline tekrar geçmesiyle moraller yükseldi" diye belirten Askeri Konsey, yaptığı açıklamada Brega'ya yapılacak her türlü saldırıyı durdurabileceklerini açıkladı. Bregalı kardeşleriyle gurur duyduklarını belirten konsey, Kaddafi'nin artık ülkenin doğusuna giremeyeceğini belirtti.

İyi silahlanmış Kaddafi yanlısı askerler, Libya'nın doğusunun isyan eden halkın eline geçmesi sonrası ilk kez bölgeye hareket etmişlerdi.

HABERE YORUM KAT