1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Kabil'de Halk ABD'ye Karşı Ayaklandı
Kabilde Halk ABDye Karşı Ayaklandı

Kabil'de Halk ABD'ye Karşı Ayaklandı

Sivil ölümlerine kızan öfkeli Afgan halkı, ABD Büyükelçiliği’ne ait iki aracı yaktı. İki saat süren gösteri boyunca halk 'Amerika'ya ölüm' sloganları attı.

31 Temmuz 2010 Cumartesi 18:42A+A-

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen trafik kazası, binlerce kişinin sokaklara dökülmesine neden oldu. Afgan birlikleriyle, öfkeli halk arasında çatışma çıktı. Güvenlik güçlerine taş atan halka polis, havaya ateş ederek müdahale etti. Afgan halkı ABD Büyükelçiliği'ne ait iki aracı da ateşe verdi.

Göstericiler bir askeri aracın sivil araca çarpması sonucu dört kişinin ölmesini protesto etti. İki saat süren gösteri boyunca halk 'Amerika'ya ölüm' sloganları attı.

Bu arada, dokuz yıldır süren Afganistan işgalinde bu ay içinde ölen Amerikan askeri sayısı 63'e yükseldi.

Taliban ise internet sitesinde yayınladığı bir yazıda, Afganistan'daki Amerikan askerlerinin komutanlığına getirilen General David Petraeus'un sivilleri hedef aldığını açıkladı.


Afganistan'da Siyah Prens Saldırısı

İngiliz askerleri, Afganistan'ın Helmand bölgesinde Taliban'a karşı yeni bir saldırı başlattı.

Siyah Prens "Tor Shezada Operasyonu" olarak adlandırılan harekatta Sayedabad'dan Nad Ali'ye kadar olan bölgenin Taliban güçlerinden alınması amaçlanıyor.

İngiliz savunma yetkililerinin açıklamasına göre, yaklaşık 180 Taliban yanlısı bölgede saklanıyor ve buradan İngiliz ve ABD askerlerine saldırıda bulunuyor.

HABERE YORUM KAT