1. HABERLER

  2. HABER

  3. John le Carré içeriden haber verdi: Öldürdüler...
John le Carré içeriden haber verdi: Öldürdüler...

John le Carré içeriden haber verdi: Öldürdüler...

JOHN le Carré, Britanya gizli servislerinin çok sayıda cinayet işlediğini söyledi.

30 Ağustos 2010 Pazartesi 20:34A+A-

Soğuk Savaş döneminde, İngiliz istihbarat servisleri MI5 ve MI6 için çalışan, casus romanlarının ünlü yazarı John Le Carré, eylülde piyasaya çıkacak olan 22'nci romanı Our Kind of Traitor' ın arifesinde; MI6 ajanı Gareth Williams'ın ise dairesinde ölü bulunmasının hemen ertesinde Telegraph gazetesinin magazin eki Seven'a konuştu. John Le Carré, gerçek adıyla David Cornwell, casusluk anılarını; ajanlık kariyerini sona erdiren ünlü ajan Kim Philby ile görüşmeyi reddedişini ve Demir Lady Thatcher'ı bir öğle yemeğinde nasıl sinirlendirdiğini anlattı.

Cornwell, Gizli Haberalma Servisi'nde göreve alındığında 17 yaşındaydı ve Bern Üniversitesi'nde okuyordu. "Bir partide ya da Anglikan kilisesinde usulca yanına yaklaşırlar" diyor çekingen bir ses tonuyla: "Narin bir süreçtir. Bir tesadüf. Aşk gibi."

Orduda istihbarat birimine katılan Cornwell'in MI5'a geçişi kestirme olmuştu. Ardından da MI6. Faaliyet alanı Berlin'di. "Çok kötü şeyler yaptık" diye anlatıyor Le Carré, "Suikastlar. Ben hiçbir zaman dahil olmadım. Ancak Batı için çalışmakla, totaliter bir devlet adına çalışmak arasında büyük fark var. Sizi temin ederim, acımasız operasyonlar üzerinde kafa patlatıldığında bile demokratik istişare ve makul insani saikler söz konusuydu. Totaliter devletler fütursuzca öldürüyordu, mesuliyet kimsede kalmıyordu."

Elini sıkamazdım, kana bulanmıştı

Cambridge Beşlisi'nin bir numaralı adamı, İngiliz- Sovyet çift ajanı Kim Philby hikâyesi ise malum. Philby, Le Carré'yi Sovyetler'e deşifre edince, ünlü yazarın ajanlık kariyeri son bulmuş; Le Carré, Philby'den intikamını Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Köstebek) kitabıyla almıştı. Le Carré, Philby ile bir randevuyu kibarca reddetmesini ise şöyle anlatıyor: "Elini sıkamazdım. Kana bulanmıştı. Kim bilir kaç ajana ihanet etmişti."

Hayatı boyunca İşçi Partisi'nin sadık bir seçmeni olan Le Carré, Blair/Brown paketine destek vermeyerek son seçimlerde oyunu Liberal Parti'den yana kullanmış: Parti tam bir hayalkırıklığı, ceset olmuş.

Ünlü yazar, eski Başbakan Thatcher'ı çok öfkelendirmiş. Le Carré, Thatcher'ın siyasetini sevmese de, zekâsına saygı duyduğu için öğle yemeği teklifini kabul etmiş. Ancak görüşme Le Carre'nin "Filistin meselesinde daha anlayışlı olmalısınız" çıkışıyla 'tatsız' bir havaya bürünmüş. Thatcher'ın yanıtı ise sert olmuş: "Arkadaşım Airey Neave'yi öldüren adamı onlar yetiştirdi."

TARAF

HABERE YORUM KAT