1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM'de Çıkan Kafatası Sayısı 11 Oldu
JİTEMde Çıkan Kafatası Sayısı 11 Oldu

JİTEM'de Çıkan Kafatası Sayısı 11 Oldu

Diyarbakır'ın Suriçi semtinde, bir dönem JİTEM karargâhı olarak kullanılan binanın yan tarafında çıkan kafatası sayısı 11'e yükseldi.

15 Ocak 2012 Pazar 00:24A+A-

Diyarbakır özel yetkili savcısı kemiklerin çıkarıldığı kazı bölgesindeki çalışmaları geniş güvenlik tedbirleri altında yoğunlaştırdı.

JİTEM Grup Komutanlığı'nın, 1990'lı yıllarda sorgu ve işkence üssü olarak kullandığı bölgede 15 cesedin olduğu iddia edilmişti. Şu ana kadar çıkan kafatası ve kemiklerin sayısında artış olması dikkatleri tekrar bölgeye yoğunlaştırdı. Kültür Bakanlığı tarafından açık hava müzesi haline getirilmek amacıyla restorasyonu 2 yıldan bu yana süren İçkale bölgesinde doğalgaz borusu döşemek için kazı çalışması yapılıyor. Kemik ve kafataslarının çıkmasından sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı duruma el koymuştu. Özel yetkili savcıların devreye girmesiyle kazı alanı genişletilmişti. Güneydoğu'daki faili meçhuller sebebiyle isminden sıkça söz edilen Suriçi'ndeki JİTEM merkezinin bulunduğu bölgede çıkan kemiklerin, faili meçhule kurban giden kişilere ait olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Komisyon Kurulup Derhal Çalışmalara Başlamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 11 Ocak'tan bu yana gerçekleştirilen kazılarda kemik parçalarının ortaya çıktığı tarihi İçkale'de incelemelerde bulundu. Bu tür soruşturmaların bütün dünyada açık halde yürütüldüğünü ifade eden Tanrıkulu, özel yetkili savcılık tarafından yürütülen kazının kamuya açık halde yürütülmesi gerektiğini söyledi. Suçluların hayatları boyunca bu suçtan kaçamayacaklarının ortaya konulması gerektiğini kaydeden Tanrıkulu, "Meclis'te kalıcı bir komisyon kurulup derhal çalışmalara başlaması lazım.'' dedi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT