1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM, Tabutlarla Uyuşturucu Sevkiyatı Yaptı
JİTEM, Tabutlarla Uyuşturucu Sevkiyatı Yaptı

JİTEM, Tabutlarla Uyuşturucu Sevkiyatı Yaptı

Eski Astsubay Hüseyin Oğuz ise Doğan'ın manipülasyon yaptığını belirterek, JİTEM'in rant peşinde koşan çok karanlık bir örgüt olduğunu söyledi.

13 Ekim 2010 Çarşamba 06:29A+A-

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, JİTEM'i PKK ile çatışan operasyonel bir güç olarak tanımlıyor. Emekli Jandarma İstihbarat astsubayı Hüseyin Oğuz ise Doğan'ın manipülasyon yaptığını belirterek, JİTEM'in rant peşinde koşan çok karanlık bir örgüt olduğunu söylüyor. JİTEM'in asker cenazesi görüntüsü altında, Güneydoğu'dan batı illerine tabutlarla uyuşturucu taşıdığını ifade eden Oğuz, "Yüksekova'da görev yaptığım sırada yürüttüğüm bir soruşturmada bunu belgeledim." diyor.

JİTEM'in çok karanlık bir örgüt olduğunu söyleyen Hüseyin Oğuz, Albay Arif Doğan'ın iddia ettiği gibi operasyonel bir güçten ziyade bir rant grubu olduğunu savunuyor. JİTEM'in uyuşturucu işinde aktif olduğunu belirten Oğuz, "Yüksekova'da görev yaptığım sırada yürüttüğüm bir soruşturmada bunu belgeledim. Jandarma bir köye baskın düzenleyip eroin ele geçiriyor. O uyuşturucunun sahipleri infaz ediliyor. Binbaşı M.E. ile astsubay B.Y. adlı JİTEM elemanları da bu uyuşturucuyu daha sonra şehit cenazesi görüntüsü altında tabutla İzmir'e göndermişti. 13 kilosunu İstanbul'a, 5 kilosunu İzmir'e taşıdılar." şeklinde konuşuyor.

JİTEM'in PKK'lıların kellesi karşılığında para verdiği iddialarına da değinen Oğuz, bu örgütün ölümler üzerinden rant devşirdiğini doğruluyor. Oğuz, "Öyle zannedildiği gibi PKK'lı da değildi çoğu. Sivil insanları alıp infaz ediyorlardı. Bu ölümler üzerinden rant sağlıyorlardı." diyor. Albay Arif Doğan'ın açıklamalarının manipülasyon olduğunu savunan Oğuz şöyle konuşuyor: "Bu halkı kimse enayi yerine koymasın. Benim bir ricam var. Benim çobanlık fotoğrafımla Arif Doğan'ın Mercedes'li fotoğrafını yan yana koysunlar. Bu fark bile her şeyi açıklar. Ben Yüksekova çetesini ortaya çıkardım diye başıma gelmeyen kalmadı, çobanlık yapıyorum. Ama Arif Doğan, korumalar, hizmetliler eşliğinde Mercedes'le ifadeye gidiyor. Bu iki fotoğraf bile kimin ne yaptığını ortaya koyuyor."

Edirneli olan Hüseyin Oğuz eski bir Jandarma İstihbarat astsubayı. Türkiye onun adını Yüksekova Çetesi'ne yönelik operasyon ile öğrendi. Askeri makamlar çetenin üstünü örtmeye çalışınca istifa ederek Diyarbakır'da sivil savcıya ifade verdi. Böylece çetenin ortaya çıkmasıyla sonuçlanan operasyonun başlamasını sağladı. Ardından Susurluk Komisyonu'na verdiği cesur ifadelerle gündemi sarstı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın adını ilk açıklayan isimler arasında bulunuyor. Eşi ile İzmir'e yerleşen Oğuz, hayvancılıkla geçimini sağlıyor.

MELİK DUVAKLI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT