1. HABERLER

  2. HABER

  3. JİTEM Kapatılmadı Sadece Donduruldu
JİTEM Kapatılmadı Sadece Donduruldu

JİTEM Kapatılmadı Sadece Donduruldu

Emekli Albay Arif Doğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Genelkurmay'ın JİTEM'den haberinin olmadığı yönündeki tespitinin doğru olmadığını söyledi.

11 Temmuz 2011 Pazartesi 04:31A+A-

JİTEM'in kurucusu olarak bilinen Doğan, "İstihbarat raporları Jandarma Genel Komutanlığı'na 'JİTEM' ibareli olarak geçiliyordu. Aynı raporlar Genelkurmay Başkanlığı'na da gönderiliyordu. JİTEM tasfiye edilmedi, donduruldu." dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "JİTEM, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay'ın onayı olmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın inisiyatifiyle kuruldu." tespiti yeni bir tartışma başlattı. JİTEM'in kurucularından Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan ile bu birimde uzun yıllar çalıştıktan sonra yurtdışına çıkan Abdulkadir Aygan'a göre bu tespitler doğru değil. "İstihbarat raporlarının Jandarma Genel Komutanlığı'na 'JİTEM' ibareli olarak geçiliyordu. Aynı raporlar Genelkurmay'a da gönderiliyordu." diyen Arif Doğan, JİTEM'in 1990'da tasfiye edildiği bilgisini de yalanlıyor. Birimin faaliyetlerinin ikinci bir emre kadar dondurulduğunu söylüyor. JİTEM bünyesinde uzun yıllar çalışan Aygan ise Mart 1993 tarihli JİTEM maaş bordrolarını hatırlatıyor. "JİTEM davasını birkaç kişiyle sınırlı tutup, piyonlarla işi kapatmaya çalıyorlar." uyarısında bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Baş-savcılığı'nın emekli Albay Arif Doğan'ın itirafları üzerine JİTEM'e ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında, birimin İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'nın onayı olmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın inisiyatifiyle kurulduğunun açıklanması yeni tartışmaları beraberinde getirdi. JİTEM'in kurucularından Albay Arif Doğan, bu birimde uzun yıllar çalıştıktan sonra yurtdışına çıkan Abdulkadir Aygan ile emekli bazı subaylar, Genelkurmay'ın haberi olmadan böyle bir birimin faaliyette bulunmasının mümkün olmayacağı konusunda hemfikir. Söz konusu isimlerden bazıları JİTEM'in temelinin Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) atıldığına dikkat çekiyor.

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, JİTEM'in kuruluşuyla ilgili bilgiler veriyor. Jandarmanın aldığı istihbaratı icraya geçirme imkanı olmadığı için birçok sorunla karşılaştıkları için yeni bir arayışa girdiklerini belirtiyor. Bunun üzerine yapılan çalışmalar sonunda Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı bünyesine JİTEM'in dahil edildiğini aktarıyor. Birimin kuruluş teklifinin Jandarma Asayiş Komutanlığı tarafından JGK'ya yapıldığını söylüyor. Onay verildikten sonra birimin geçici olarak kendisi tarafından kurulduğunu bildiren Doğan, burada iki ayrı JİTEM tanımlaması yapıyor. Bunlardan biri geçici izinle kurulan, diğeri ise bizzat kendisinin kurduğu ve terörle mücadele eden birim. Bunların talimat ve emir belgesinin arşivlerde bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Doğan, Genelkurmay'ın gelişmelerden haberinin olduğunun üzerinde ısrarla duruyor. Doğan, şunları kaydediyor: "JGK'ya giden mesajlar aynı şekilde Genelkurmay'a da gitmiştir. Genelkurmay'ın benim kurduğum JİTEM'den, başarılarından haberi vardır. Genelkurmay'da ikinci bir emre kadar kurulan JİTEM diye biliniyordu.Ancak başarı benim kurduğum JİTEM'indi."

İstihbarat ve operasyon raporlarının Jandarma Genel Komutanlığı'na 'JİTEM' ibareli olarak geçildiğini belirten Doğan, aynı raporların Genelkurmay Başkanlığı'na da gönderildiğini ifade ediyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın ikinci bir emre kadar geçici olarak kurulan JİTEM'den haberinin olduğuna dikkat çekiyor. JİTEM'in iddia edildiği gibi tasfiye edilmediğini de belirterek, birimin dondurulduğunu savundu.

TAYİNLERİ İNCELESİNLER, JİTEM'İN İZLERİNİ GÖRÜRLER

Emekli Jandarma Kurmay Binbaşı Kemal Şahin de JİTEM gibi bir birimin Genelkurmay'ın yanı sıra MGK kararı olmadan kurulamayacağına dikkat çekiyor. 1990'lı yıllarda askeri vesayetin bütün kurumların üzerinde olduğunu hatırlatan Şahin, "İçişleri Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir şey yapılmış olabilir ama Genelkurmay'ın haberinin olmadığını söylemek mümkün değil." diyor. JİTEM'in temelinin MGK 'da atılmış olabileceğini anlatan Şahin, bu bilginin dönemin Başkanı ve güvenlik birimlerinin başında bulunan bazı isimlerin açıklamalarının satır aralarında da gizli olduğunu ifade ediyor. Eski asker, Genelkurmay'ın JİTEM'den haberinin olduğunu tespit etmenin basit bir yöntemin olduğunu anlatıyor: "Savcılar, JİTEM kuruluşundan sonraki tarihlerde Genelkurmay tarafından yapılan tayinleri incelesinler. Tayin defterinde çok sayıda subayın atama yerlerinin JİTEM olacağı görülecektir."

Sorumlular adaletten kaçırılmak isteniyor

JİTEM bünyesinde uzun yıllar çalışan ve birim hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Abdulkadir Aygan da Genelkurmay'ın onayı olmadan böyle bir birimin kurulmayacağını anlatıyor. Aygan, "Ne mantık kabul ediyor ne iç hizmetler kanunu ne de yasalar. Çalışma alanı tüm Türkiye olan ve geniş yetkilerle donatılmış bir birimden Genelkurmay'ın habersiz olması mümkün değil. Aksini iddia etmek saçmalıktır. Eğer JGK, Genelkurmay'a bağlı değilse bu kabul edilebilir. Ama JGK, Genelkurmay'a bağlı. JİTEM davası birkaç kişiyle sınırlı tutulmak isteniyor. Bunun için böyle bir açıklama yapıldı. Tek bir amaç var; esas sorumluların adalet önüne çıkmasını engellemektir. Birkaç piyonla işi kapatmaya çalıyorlar." şeklinde konuşuyor.

TANJU ÖZKAYA / ZAMAN 

HABERE YORUM KAT