1. HABERLER

  2. HABER

  3. Japonya'da Ölü Sayısı Artıyor
Japonyada Ölü Sayısı Artıyor

Japonya'da Ölü Sayısı Artıyor

Japon Jiji ajansı, ölü ve kayıp sayısının binden fazla olduğunu duyurdu. Dün meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki şiddetli depremde şu ana kadar tespit edilen ölü sayısı resmi rakamlara göre 413.

12 Mart 2011 Cumartesi 10:46A+A-

Japon yetkilileri, depremden sonra şimdiye kadar 784 kişinin kayıp olduğunun tespit edildiğini, yaralı sayısının ise 1.128 olduğunu söyledi. Buna ek olarak polis, depremin merkez üssüne en yakın kent olan Sendai sahillerinde 200 ila 300 kişinin cesedinin bulunduğunu kaydetti.

Bu arada bilinmeyen sayıda cesedin de enkaz ve molozların altında olduğu sanılıyor. Kurtarma görevlilerinin ise depremin en kötü vurduğu bölgelere henüz ulaşamadığı bildiriliyor.

Japonya bugün büyük ve asker destekli bir kurtarma operasyonu başlattı.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, depremin ardından kurtarma ve yaraları sarma çalışmaları için 50 bin asker görevlendirdiklerini açıkladı. Naoto Kan, toplam 190 askeri uçakla 25 geminin depremden etkilenen bölgeye gönderildiğini ifade etti.

Japonya'nın beş bölgesinde 215 bin kişinin bin 350 geçici barınakta yaşadığı belirtilirken, depremden bu yana çoğu ülkenin kuzeydoğusunda olmak üzere bir milyondan fazla eve su verilemediği bildirildi.

BİNDEN FAZLA ÖLÜ VAR!

Japonya'da Kyodo ajansından sonra Jiji ajansı da, ölü ve kayıp sayısının binden fazla olduğunu duyurdu. 

Jiji'de polis kaynaklarına dayandırılan haberde, ''Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran şiddetli deprem ve tsunami binden fazla kişinin ölümüne ve kaybolmasına yol açtı'' denildi. 

Kyodo ajansı da, daha erken saatlerde yayımlanan bir haberde, ''Ölü sayısı muhtemelen binden fazla'' ifadesini kullanmıştı.

NÜKLEER SIZINTI TESPİT EDİLDİ

Japonya'da depremden zarar gören Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu, reaktör çevresinde sızıntı tespit edildiği bildirildi.

Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği ajansı, Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu reaktör çevresinde radyoaktif maddeler tespit edildiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT