1. HABERLER

  2. HABER

  3. Japon Santralında 3'üncü Patlama
Japon Santralında 3üncü Patlama

Japon Santralında 3'üncü Patlama

Japonya'da Cuma günkü depremde hasar gören Fukuşima nükleer santralında yeni bir patlama daha meydana geldi.

15 Mart 2011 Salı 04:42A+A-

Soğutma sistemleri devre dışı kalan santralda, daha önce de iki farklı reaktörde patlamalar olmuştu.

Son patlamanın meydana geldiği reaktörün soğutulması için zamana karşı yarış veriliyordu.

Bir Japon bakan, nükleer yakıt çubuklarının erimesi olasılığının yüksek olduğunu söylerken, tesis çevresindeki radyasyon seviyesinin arttığı belirtiliyor.

Richter ölçeğine göre 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu binlerce kişi hayatını kaybederken yarım milyondan fazla kişi evsiz kaldı. Milyonlarca kişiye dört gündür elektrik ve su verilemiyor.

Personel tahliye edildi

Son patlamanın nedeni konusunda açıklama yapılmadı. Ancak ilk belirtiler, 2 numaralı reaktördeki bu patlamanın öncekiler kadar şiddetli olmadığına işaret ediyor.

Reaktörün personeli tahliye edildi.

Pazartesi günü santralın 3 numaralı reaktöründe meydana gelen hidrojen patlamasında 11 kişi yaralandı. Reaktörün dış duvarını yıkan patlama 40 kilometre uzaktan hissedildi ve gökyüzüne büyük bir duman tabakası yükseldi.

Cumartesi günü de 1 numaralı reaktörde bir patlama meydana gelmişti.

Tüm patlamalar soğutma sistemlerinin devre dışı kalması sonucu meydana gelirken, santralı işleten Tepco şirketi, reaktör çekirdeğini koruyan kalın duvarların hasar görmediğini açıkladı.

2 numaralı reaktörde uzmanlar gün boyu yakıt çubuklarını soğutmak için su seviyesini yüksek tutma çabası içindeydi. Ancak iki kez çubuklara su gönderilemedi.

BBC

HABERE YORUM KAT