1. HABERLER

  2. HABER

  3. Jandarma, Gizli Tanık Avına Çıkmış
Jandarma, Gizli Tanık Avına Çıkmış

Jandarma, Gizli Tanık Avına Çıkmış

Eski Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun 3 Şubat 1994'te lojmanında ölü bulunmasının üzerinden 18 yıl geçti.

21 Ocak 2012 Cumartesi 03:13A+A-

Haber: Emre Soncan

Babasının faili meçhul cinayete kurban gittiğini düşünen ve yıllardır hukukî mücadele yürüten Gökhan Çillioğlu'nun ise başına gelmedik kalmadı. Edinilen bilgilere göre, Jandarma İstihbarat, telefonlarını dinlemeye aldı. Uyuşturucu kaçakçılarıyla ilgili bir operasyon kapsamında 35 kişilik grubu dinleyen Jandarma, Gökhan Çillioğlu'nun, kardeşi Tayfun'un üzerine kayıtlı hattı da listeye dahil etti. İllegal dinlemenin, olayı aydınlatacak gizli tanıkları deşifre etme amaçlı olduğu ileri sürülüyor.

Eski Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun 3 Şubat 1994'te lojmanında ölü bulunmasının ardından 18 yıl geçti, fakat şüpheler hâlâ giderilemedi. Babasının faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini düşünen oğul Gökhan Çillioğlu, yıllardır hukuki mücadele yürütüyor. Bu amaçla çalmadığı kapı kalmadı. Albay Çillioğlu'nun ölümüyle ilgili soruşturma hâlâ devam ederken, Zaman çarpıcı bir bilgiye ulaştı. Buna göre Jandarma İstihbarat, uyuşturucu kaçakçılarıyla ilgili bir operasyon kapsamında yaklaşık 35 kişilik grubu dinlemeye başladı. Gökhan Çillioğlu'nun, kardeşi Tayfun Çillioğlu üzerine kayıtlı hattı da illegal yollarla uyuşturucu kaçakçıları listesine dahil edilerek dinlemeye alındı.

Oğul Çillioğlu'nun, babasının şüpheli ölümü hakkında başlattığı hukuki mücadele sebebiyle uyuşturucu operasyonu kapsamına alındığı ve telefonunun da bu çerçevede dinlenildiği iddia ediliyor. Kanun dışı yöntemlerle, illegal dinleme yapılmasının sebebinin, olayı aydınlatacak gizli tanıkları deşifre etme amaçlı olduğu ileri sürülüyor. Daha önce Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun telefonları da aynı yöntemle dinlenmişti. Baransu'yu sahte belge düzenleyerek PKK'lı diye dinledikleri iddiasıyla yargılanan Van Jandarma Komutanlığı'nda görevli 4 askere 5 yıl 10 ay hapis cezası verilirken, 1 asker ile 1 PKK itirafçısı 2 yıl 6'şar ay hapse mahkûm edilmişti.

Merhum Albay Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldüğünü ileri sürmüş ve soruşturmanın yeniden açılmasını talep etmişti. Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak 'intihar ettiği' sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, bu müracaat üzerine yeniden açılmıştı. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli valisi olan Atıl Üzülgen ile birlikte dönemin cumhuriyet savcısı, kurmay başkanı, jandarma bölük komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok ismin ifadelerine başvurulmuştu.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum