1. HABERLER

  2. HABER

  3. İzmir'de Şehitlerimiz İçin Anma Programı
İzmirde Şehitlerimiz İçin Anma Programı

İzmir'de Şehitlerimiz İçin Anma Programı

İzmir’de düzenlenen Şehitler Gecesi’nde başta Mavi Marmara Şehidi Cengiz Songür olmak üzere tüm şehitler anıldı.

06 Haziran 2011 Pazartesi 10:00A+A-

İzmir İlahiyat Fakültesi konferans salonunda "Şehitler Gecesi" yapıldı.

Hamza AKDENİZ'in sunuculuğunu yaptığı gece Hacı EKER'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Türkçe meali ile başladı. Hamza AKDENİZ; bundan sonra yapılacak olan gecelerin yalnızca bir şehidi anma değil, tüm şehidleri anma gecesi olarak yapılacağını duyurdu. Afganistan'da Rus askerleriyle girdiği çatışmada şehid düşen Bilal YALDIZCI, yetimhane projesi için gittiği Afganistan'da uçak kazasında şehid düşen Bahattin YILDIZ ve Gazze'ye yardım götüren gemide şehid düşen Cengiz SONGÜR, Cengiz AKYÜZ, Cevdet KILIÇLAR, Furkan DOĞAN, İbrahim BİLGEN, Ali Haydar BENGİ, Necdet YILDIRIM, Çetin TOĞÇUOĞLU ve Fahri YILDIZ programda yad edildi. Cengiz AKYÜZ'ün ailesi de salondaydı.

"Şehadet ve Şehidlik" konularını içeren sinevizyon ile devam eden gecede Özgün-Der Başkanı Mehmet DEMİR, Cengiz Songür için yazdığı şiirini okudu.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı gecede ilk konuşmayı yapan yazar Hüseyin ALAN oldu ve konuşmanın ardından Yasir SAĞIROĞLU "Şehit Türküsü"nü okudu.

Akabinde Şehid Cengiz Songür'ün kızı Ayşegül SONGÜR kürsüye çıktı, fakat gecenin duygu yüklü atmosferinden dolayı konuşmasını gerçekleştiremeden birkaç cümleyle kürsüden ayrılmak durumunda kaldı. Konuşmasını ilerleyen saatlerde kardeşi Zeynep SONGÜR gerçekleştirdi.

Yusuf CAN'ın ezgisiyle ilerleyen program, Hamza AKDENİZ'in okuduğu şiirden sonra Ankara'dan geceye katılan yazar Mehmet PAMAK'ın konuşmasıyla devam etti. Mehmet Pamak'ın konuşması birçok kez izleyicilerden alkış aldı.

Programın sonuna doğru Zeyd CAN'ın dua öncesi yaptığı konuşmasında amcam dediği Cengiz Songür'ün şehadetinden sonra bazı çevrelerden kaynaklı olayları üzüntüyle dile getirirken, tepkisini de samimi bir şekilde ortaya koyması izleyiciler tarafından takdir edildi.

Program Yasir Sağıroğlu'nun söylediği ezgiyle birlikte sahneye tevhid bayraklarıyla çıkan çocukların renkli görüntüleriyle son buldu.

HABERE YORUM KAT