1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. İzin Alıp Yardıma Koştular
İzin Alıp Yardıma Koştular

İzin Alıp Yardıma Koştular

Senelik izinlerini topluca alan Türkiyeli doktorlar tatil yerine Pakistan’a koştu. Binlerce kişiyi kontrolden geçiren doktorlar, ekipman azlığından şikayetçi.

01 Eylül 2010 Çarşamba 04:45A+A-

Pakistan'da neredeyse hiçbir yardımın gitmediği bölgelere ilk ulaşan İHH'nın gönüllü doktor ve hemşireleri, adeta dedektif gibi hasta izi sürüyor. Ücra kasabalarda köy köy dolaşıp yaralıları ve salgına yakalananları tek tek tedavi eden doktorlar, gazetelerde çıkan fotoğraflardaki hastaları da tedavi etmek için hareke geçti.

Tarihinin en büyük felaketini yaşayan Pakistan'ın gönüllü İHH sağlık ekipleri Türkiye'de çalıştıkları hastanelerden yıllık izinlerini topluca alıp, tatile değil Pakistan'a yardıma koştu. Selçuk Engin, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Mahmut Coşkun, İstanbul 112 Acil Tıp Teknisyeni Yücel Muratoğlu ve hemşireler Bursa 112 Acil Servis'ten Rabia Kolçak ve İstanbul'da özel bir hastanede çalışan Şenay Aydın sular altında olduğu için sadece bot ve helikopterle ulaşılabilen bölgeler dahil, 100 binlerce kişinin yaşadığı köylerde Pakistanlıları sağlık taramasına başladı.

Kendileri de sıtma, dizanteri ve kolera gibi salgın riski altında, yetersiz ekipmana rağmen küçük ameliyatlar dahi, her türlü tedaviyi uygulayan ekipler, felaketin ilk anından itibaren binlerce Pakistanlı'ya şifa dağıttı. Getirdikleri antibiyotiklerle, bazen toplu iğne ucuyla cerrahi müdahelelerde bulunan doktorlar, hergün farklı bir kampta ya da köyde birkaç saatlik uykuyla binlerce hastaya ulaştı.

Pakistan'daki sel felaketinin simgesi olan, adeta gözyaşları sinek haline gelen sıtma ve enfeksiyon riski altındaki çocukları da bulup, tedavi etmek istediklerini belirten İstanbul Sağlık Müdürlüğü 112 acil servisinde görevli doktoru Mahmut Coşkun, sel altında olduğu için ancak botla ulaşılabilen bölgedeki bu çocukların adreslerini bizden alarak harekete geçti. Coşkun, "Eğer yeni sel korkusuyla tahliye edilenler arasında yoksa, o çocukları da bulup tedavi edeceğiz" dedi.

STAR

HABERE YORUM KAT