1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. İsyan Kanındaki 'Kirli Sır'
İsyan Kanındaki Kirli Sır

İsyan Kanındaki 'Kirli Sır'

Libya'ya müdahalenin en şiddetli savunucularından İngiltere'nin, Kaddafi rejimine bundan yalnızca 4 ay önce "ileride sivillere doğrultacak" silahları sattığı ortaya çıktı.

06 Nisan 2011 Çarşamba 08:50A+A-

BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'ya müdahale yolunu açan kararının ardından Fransız ve ABD'li ortaklarıyla askeri harekatın düğmesine basmakta tereddüt etmeyen İngiliz yönetiminin, çatışmalardan yalnızca 4 ay önce Muammer Kaddafi rejimine yaptığı silah satışı ülkeyi karıştırdı. İngiliz basınına göre kabine, Muammer Kaddafi'nin muhalif gösterileri bastırmak için kullandığı silahların satışından milyonlar kazandı. Kaynayan kazana dönen Libya, Mısır ve Bahreyn'e silah ihraç eden İngiliz yönetimi, 2009 yılından bu yana toplamda 62 milyon sterlinlik iş yaptığı Kaddafi rejimine de bundan yalnızca 4 ay önce "ileride isyancılara ve sivillere" doğrultacak silahları sattı.

KiMSE SiViLLERi HESABA KATMADI

Hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinden oluşan komite, İngiltere'nin şimdiki ve önceki hükümetlerini, Libya, Mısır ve Bahreyn gibi ülkelere silah ihraç ederken, "bu silahların iç ayaklanmaları bastırmak için sivillere yönelik kullanabileceği ihtimalini dikkate almamakla" suçladı. İngiliz hükümeti ise, şu anda sorunların yaşandığı birçok ülkeyle silah ihracatı anlaşmalarının iptal edildiğini savundu. Libya'ya askeri mühimmat ve göz yaşartıcı gaz, Bahreyn'e tüfek, tabanca ve el bombası, Mısır'a ise zırhlı araç ve silah satıldı. Komite, mevcut İngiliz hükümetinin ocak ayından bu yana 160 silah ihracat anlaşmasını iptal etmekte "çok istekli davranmadığını" da bildirdi. Öte yandan İngiltere, Libyalı muhaliflere haberleşme malzemesi yardımı yapacağını açıkladı.

İngilizlerin Kenya katliamı belgeleri

İngiltere'nin Kenya'da ayaklanan kabile üyelerine işkence yaptığı ve öldürdüğü ortaya çıktı. Times gazetesinin "İngiltere'nin, Kenya ile ilgili gizlediği belgeler 50 yıl sonra ortaya çıktı" başlığıyla manşetten verdiği haberde, açılan bir dava sonucu gün yüzüne çıkan belgelerle, 1952-60 yılları arasında Mau Mau kabilesinin İngiliz sömürge yönetimine karşı ayaklanmasının nasıl şiddetle bastırıldığının ortaya konduğunu aktardı. Binlerce isyancının öldürüldüğü ve 70 bin Kenyalının da kamplarda tutulduğu ayaklanmayla ilgili belgeler, bu yıl 4 yaşlı Kenyalının, ayaklanma sırasında işkenceye uğradıkları gerekçesiyle İngiliz Dışişleri Bakanlığına karşı dava açması sonucu ortaya çıktı. Gazete, tarihçilerin Nijerya, Kıbrıs ve Filistin gibi yerlerle ilgili de benzer dosyaların gizlenmiş olabileceği tahmininde bulunduklarını kaydetti.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT