1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsviçre de Peçeyi Yasakladı
İsviçre de Peçeyi Yasakladı

İsviçre de Peçeyi Yasakladı

İsviçre parlamentosu kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında yüzün peçe ile örtülmesinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

30 Eylül 2011 Cuma 17:19A+A-

2009 yılında ülkede yeni minare inşa edilmesini yasaklayarak Müslümanların tepkisini çeken İsviçre şimdi de Fransa’nın izinde giden Avrupa ülkeleri kervanına katılarak kamusal alanlarda peçe takılmasının yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı. İsviçre Müslümanları ise parlamentonun bu kararını tepkiyle karşıladı. Avrupa ülkelerinde son dönemlerde İslam’a karşı ırkçı uygulamaların arttığına işaret ediliyor.

İsviçre parlamentosunun, kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında peçe takılmasına ve yüzün herhangi bir şekilde örtülmesine yasak konmasına dair öneriyi onaylaması Müslümanların öfkesine yol açtı.

İsviçre parlamentosundaki temsilciler meclisi ‘maskeleri çıkarın’ ismini taşıyan karar tasarısını 77’ye karşı 101 oyla onayladı.

Hükümete tepki

İslami cemaatler ise parlamentodan çıkan bu karara tepki vererek hükümete karşı gösterilere çıkacakları tehdidinde bulundu.

Her ne kadar karar toplu taşıma alanlarında peçe takılmasına yasak getirmekte ise de bu aynı zamanda yetkililerin, yüzü kapalı herhangi bir şahsın kamu binalarına girmesini engelleyebileceği ya da kısıtlayabileceği anlamına gelmektedir.

İsviçre’nin 2009 yılında yeni minare inşa edilmesini yasaklayan kararı İslam dünyasında protestolara ve uluslararası boyutta kınanmasına yol açmıştı.

Ülkesi topraklarında peçe takılmasını yasaklayan ilk Avrupa devletinin Fransa olduğuna işaret edilmektedir. Bu yasak insan örgütleri tarafından eleştirilmiş ve Müslümanlara karşı uygulanan bir tür ‘ırkçılık olarak nitelendirilmişti.

Son dönemlerde bazı Batılı ülkelerde Müslümanlara karşı olumsuz uygulamalar artış gösterdi. İsviçre’de minare yasağı getirilirken bir grup Avrupa ülkesinde başörtü giyilmesine kısıtlama getirildi. Fransa’da Müslümanların sokakta namaz kılması yasaklandı.

Betül Akyüz / Timeturk

HABERE YORUM KAT