1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstihbarat Planlarını Bakanlıktan Çaldılar
İstihbarat Planlarını Bakanlıktan Çaldılar

İstihbarat Planlarını Bakanlıktan Çaldılar

Asker ve bürokratlara şantaj yaptıkları ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yabancı istihbarat örgütlerine verdikleri iddia edilen çeteye yönelik soruşturmada çok önemli deliller elde edildi.

11 Kasım 2010 Perşembe 15:50A+A-

Askerî casusluk ve şantaj soruşturmasını yürüten savcılar, bir şüphelinin bilgisayarında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 'çok gizli' yürüttüğü haberleşme ve iletişim projelerinin çalındığına dair bilgiler ele geçirdi. Savcılar bilgisayarda ayrıca, intihar ettiği öne sürülen üç ASELSAN mühendisinin yürüttüğü projeyi durdurma planına da ulaştı.

Projeleri imha planı

Asker ve bürokratlara şantaj yaptıkları ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yabancı istihbarat örgütlerine verdikleri iddia edilen çeteye yönelik soruşturmada çok önemli deliller elde edildi. Alınan bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara'da yapılan aramalarda, çok önemli mevkide bununan bir kişinin bilgisayarına el kondu. Bu bilgisayarda, 2006-2007 arasında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na ait haberleşme, istihbarat ve iletişim projelerinin çalındığına dair bilgilere de rastlanıldığı öğrenilirken, bu belge ve bilgilerin nasıl imha edileceğine dair de planlara ulaşıldığı ileri sürüldü.

Mühendisleri çete mi öldürdü

Bilgisayarda, ASELSAN'da üretilen askerî projeleri durdurmak için yapılan eylem planlarının da ele geçirildiği öne sürülüyor. 2006-2007'de ASELSAN'ın 'milli tank' ve 'şifre kırma' projelerini tamamlayan üç mühendisin ölümlerinin arkasında çetenin olduğunu belgeleyen yeni bilgilerin de bulunduğu iddia edildi.

Çok özel Excel dosyası

El konulan bilgisayarda 'çok gizli' belge ve bilgilerin bulunduğu bir Excel dosyasına ulaşıldığı öğrenildi. Dosyanın içinde üst düzey askerlere yönelik, şantaj planlarına ve önemli isimlerin yer aldığı bir listeye ulaşıldığı iddia edildi.

Arzu Yıldız / TARAF

HABERE YORUM KAT