1. HABERLER

  2. HABER

  3. “İstifalar, Üyelik Seçimlerini Etkilemeye Dönük”
“İstifalar, Üyelik Seçimlerini Etkilemeye Dönük”

“İstifalar, Üyelik Seçimlerini Etkilemeye Dönük”

Adalet Bakanlığı, 4'ü asıl 3'ü yedek toplam 7 HSYK üyesinin istifasını açıklarken gerekçe olarak 17 Ağustos 2010 tarihinden beri kurulun çalıştırılmadığı yönündeki sözlerinin, 'gerçeklerle bağdaşmadığını' açıkladı.

12 Ekim 2010 Salı 00:07A+A-

Bakanlığın yazılı açıklamasında bazı kurul üyelerinin görev sürelerinin dolmasına sayılı günler kala gelen bu istifaların, 17 Ekim'de yapılacak HSYK üyeliği seçimlerini etkilemeye yönelik ve istifa eden üyelerin Yargıtay ve Danıştay'daki geleceğe dair birtakım beklentilerini gerçekleştirmeye dönük girişimler olarak değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, "12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylaması sonucunda anayasa değişikliği kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Anayasa'ya 5982 sayılı kanun ile eklenen geçici 19. maddeye göre, Kurul'un en az 15 üyenin katılımı ile toplanması zorunlu olup, mevcut üye sayısının toplantı yeter sayısına ulaşamaması nedeniyle bu tarihten itibaren Kurul toplantıları yapılamamıştır. Anayasa'nın bu açık hükmüne rağmen, 'toplantıların hukuka aykırı bir şekilde engellendiği' iddiası, hukuksal gerçeklikten uzak, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik bir yaklaşımdır." denildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ da istifalarla ilgili olarak, "5 gün sonra görev süresi dolacak olan Musa Tekin ile 2 aydan az bir süre sonra görev süresi dolacak olan Kadir Özbek'in, istifalarının ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Buna rağmen, şu soruyu da sormadan edemiyorum. Sayın Kadir Özbek ve arkadaşları Yargıtay başkanlığı için mi istifa etti?" değerlendirmesinde bulundu. Özbek'in görev süresince siyasi tartışmaların odağı olduğunu belirterek, "İstifaları da hayırlı olmuştur." dedi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT