1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşte Poyraz'ın Kitabı İçin Ödenen Fatura
İşte Poyrazın Kitabı İçin Ödenen Fatura

İşte Poyraz'ın Kitabı İçin Ödenen Fatura

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un görevde olduğu dönemde örtülü ödenekten hayali şirketlere para aktardığı iddiaları medyaya yansımıştı.

16 Ekim 2010 Cumartesi 10:13A+A-

BDDK murakıplarınca yapılan araştırmada, hayali bir şirkete 600 milyar aktarıldığı ve Ergün Poyraz'ın kitaplarından binlerce adet alındığına dair haberler de bazı gazetelerde yer almıştı. İddiaların doğru olduğu, ortaya çıkan bir makbuzla kesinleşti. Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği, Poyraz'ın, "AKPapa'nın Temel İçgüdüsü" isimli kitabından bir seferde 400 adet satın almış.

Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, Jandarma genel komutanlığı görevinde bulunduğu 2 yıllık dönemde örtülü ödenekten 7,5 milyon (trilyon) lira aktardığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada önemli bir gelişme yaşanıyor. Dün bazı gazetelerde yer alan habere göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar tarafından istenen ve BDDK murakıplarınca hazırlanan tespit raporunda, yine aynı davanın sanığı Ergün Poyraz'ın başbakan ve devlet büyüklerine ağır hakaretler içeren kitaplardan Jandarma Genel Komutanlığı'nın binlerce satın aldığı belirtildi. Basımı yapan yayınevine nakit ödeme yapıldığı belirtilen raporda, sadece bir birimin yaklaşık 5 bin adet kitap satın aldığı, böylelikle Poyraz'a destek çıktığı ifade edildi. Yeni ortaya çıkan bir faturada da bu durum gözler önüne seriliyor. 3 Mart 2004 tarihinde hazırlanan faturada Poyraz'ın, "AKPapa'nın Temel İçgüdüsü" isimli kitabından 400 adet alındığı görülüyor. "Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği/ANKARA" ifadesinin yazıldığı faturada kitabın birim fiyatı 15.000.000 lira olarak gösterilmiş ve toplam 3 milyarlık (3 bin TL) satış yapıldığı gösterilmiş.

Savcılık tarafından istenen ve BDDK murakıpları tarafından hazırlanan tespit raporunda 2004 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'ndan hayali bir şirkete 600 milyar lira (600 bin TL) ödeme yapıldığı belirtildi. Raporda, Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un annesi adına bir şirket kurduğu ve askeriyeye bazı mallar sattığı tespiti de yer aldı.

(Kaynak: Zaman / Kadir Kökten - Büşra Erdal)

İLGİLİ HABER:

HABERE YORUM KAT