1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. İşte Hizbullah'ın 'Direniş Müzesi'
İşte Hizbullahın Direniş Müzesi

İşte Hizbullah'ın 'Direniş Müzesi'

Lübnan İslami Direniş Hareketi Hizbullah, 1982'den bu yana İsrail'e karşı devam eden direnişi tüm yönleriyle anlatan bir müzeyi ziyarete açtı.

10 Temmuz 2010 Cumartesi 18:28A+A-

Lübnan'ın başkenti Beyrut'a 44 km uzaklıktaki Mleeta, dünyada eşi benzeri olmayan bir 'turizm merkezi'ne ev sahipliği yapıyor.

İsrail'in Lübnan'dan çekilişinin ve işgalin sona erişinin 10. yıldönümünde, Hizbullah'ın 1982'de başlayan direnişi yeni nesillere aktarmak için oluşturduğu "Direnişin Turizm Merkezi Mleeta" kapılarını ziyaretçilerine açtı.

hizbullahparki.jpg

Hizbullah'ın İsrail'e karşı devam eden mücadelesinin tarihini ve geride bıraktıklarını, eski bir Hizbullah komuta merkezinde biraraya getiren bu merkez, açıldığı 25 Mayıs haftası 130 bin kişi tarafından gezildi.

hizbullahpark2.jpg

Hizbullah'ın yeni turizm parkı, bir zamanlar İsrail işgali altında olan Güney Lübnan'a bir tepeden bakıyor.

hizbullahpark6.jpg

Parkı bir rehber eşliğinde gezen ve direnişe ait ayrıntılar ve anılar dinleyen ziyaretçiler, bir köşede içinde İsrail askerlerinden geriye kalan kasklar, botlar, patlamamış bombaları ve devrilmiş askeri araçları görüyor. Yığının merkezinde ise, namlusuna düğüm atılmış bir İsrail Merkava-4 tankı var.

hizbullahpark3.jpg

Yol boyunca, Hizbullah'ın direnişte kullandığı siperler ve sığınaklardan geçiyor ziyaretçiler.. Sığınakların birinin yanında, Hizbullah'ın kurucularından ve 1992 yılında bir İsrail bombardımanında öldürülen Abbas Musavi'nin dua ettiği köşeyi gösteriyor rehber..

hizbullahpark4.jpg

Köşede Musavi anısına seccadesi ve Kuran'ı ile iki AK-47 saldırı tüfeği duruyor.

Parkta ayrıca, "roket bahçesi" denilen bir bölümde Hizbullah'ın İsrail'e binlercesini fırlattığı Katyuşa roketlerinden bir bölüm de sergileniyor.

hizbullahpark5.jpg

Hizbullah'ın Direniş Parkı, internet üzerindeki adresinden de ziyaret edilebiliyor.

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT