1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşte 11 Eylül'ün Ses Dosyaları
İşte 11 Eylülün Ses Dosyaları

İşte 11 Eylül'ün Ses Dosyaları

ABD'de ikiz kuleleri vuran 11 Eylül saldırıları esnasında uçaklardan kaydedilen bazı konuşmalar yayınlandı.

09 Eylül 2011 Cuma 09:58A+A-
ABD’de 11 Eylül 2001’de gerçekleşen saldırılar sırasında, havaalanlarındaki trafik kontrolörlerinin, uçaklardaki eylemcilerin, kabin ekibinin ve bazı yetkililerin aralarında geçen konuşmalar yayınlandı. İşte o görüşmelerden bazıları:

-Saldırının gerçekleştiği gün yerel saatle 08.19’da, American Airlines 11 uçağındaki kabin ekibinden Betty Ong, havalimanını aradı: “Ben 3 numara. Kokpit telefona cevap vermiyor. Business Class’ta birisi bıçaklandı. Nefes alamıyoruz. Birisi bıçak kullanıyor ve bu tarafa geliyor. Bir dakika bekle. 1 numara ve 5 numara bıçaklandı. Kokpitte kim var bilmiyorum.”

-American Airlines 11 uçağını kaçıran Muhammed Atta, 08.24’te havalimanını aradı: “Kimse kıpırdamasın, herkes iyi olacak. Eğer herhangi bir harekette bulunursanız kendinize ve uçağa zarar verirsiniz. Sadece sessiz olun.”

-Kuzey Amerika Hava Savunma Komuta Merkezi (NORAD), saat 08.37’de bilgilendirildi: “Burada bir problemimiz var. Kaçırılmış bir uçağımız var ve şu an New York’a doğru geliyor. F-16 ya da buna benzer bir şeyi oraya göndermenize ihtiyacımız var. Bu bir test ya da tatbikat değil, gerçek.” NORAD, bunun üzerine New York’a doğru iki savaş uçağı gönderdi.

-08.47’de Dünya Ticaret Merkezi’nden ilk saldırı raporları verilmeye başlandı: “Hey Boston, burası New York, hangi tür bir uçaktı o? 767’ miydi?”
“Burası ACI İzleme, eğer uçağın izini kaybettiyseniz tekrar eder misiniz?”
“Boston, uçağı kaybetti. Burada kaçırılma olduğunu düşündüğümüz bazı tehditler var”
“New York, durumu teyit ediyor. Ayrıca bölgede bir ELT (uçak düştüğünde sinyal vermeye başlayan cihaz) sinyali alıyoruz.”
“Kennedy Kule konuşuyor, siz ciddi misiniz? Bu arada Dünya Ticaret Merkezi’nden alevler ve dumanlar yükseliyor.”
“Orası tam da bizim uçağın izini kaybettiğimiz nokta.”

-Saat 09.02’de, New York’taki hava trafik kontrolörleri United 175’in Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığını gördü: “Hey camdan dışarı bakıyor musun? 4 bin feet’teki uçağı görüyor musun? 5 derece doğuda. Görüyor musun, binaya doğru mu alçalıyor? Çok hızlı alçalıyor.
“800 feet’e kadar indi. Bu ne çeşit bir uçak?”
“Bilmiyorum, bir dakikaya kadar öğrenirim”
“Başka bir tanesi binaya çarptı! Voov, voov… Başka bir tanesi binaya çok güçlü çarptı!”
“Bütün bina dağıldı. Aman Tanrım! Vay canına!”

-Saat 09.32’de, United 93’ü kaçıran kişi yolculara konuştu: “Lütfen oturun ve sakın kalkmayın. Uçakta bomba var.”
“Burası Cleveland Merkez, anlaşılamadı, yavaşça tekrar edin.”
NORAD'a, saat 10.14’te United 93’ün düşürüldüğü bilgisi verildi.
 

HABERE YORUM KAT