1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul'daki deprem paniğe neden oldu
İstanbul'daki deprem paniğe neden oldu

İstanbul'daki deprem paniğe neden oldu

İstanbul'da saat 15:07'de bir deprem oldu. İstanbullular depremin kısa sürdüğünü ancak sert hissedildiğini belirtiyor.

20 Haziran 2021 Pazar 10:34A+A-

AFAD, depremin merkezinin Kartal, büyüklüğünün 3.9 olduğunu bildirdi. Kandilli Rasathanesi ise depremin merkezini Sultanbeyli, büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ilk belirlemelere göre herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığını bildirdi.

Depremle ilgili uzmanlar ne diyor?

BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, gerçekleşen depremin 'büyük İstanbul depreminin' işareti olarak görülemeyeceğini, ancak fay hatlarının canlılığına ilişkin bir uyarı olduğunu söylüyor:

"Büyük İstanbul depremi, Marmara Denizi içerisindeki Kuzey Anadolu fay hattının Yalova ile Silivri arasındaki parçasının kırılmasıyla bekleniyor. Bu nedenle İstanbul'u bir tehlikenin beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Marmara'a 3,5-4 büyüklüğünde depremler olduğunda elbette endişe duyuyoruz. Ancak bugünkü deprem, bu hat üzerinde gerçekleşmedi.

"Kuzey Anadolu fayının yan kollarından bir tanesi, Kartal ve Tuzla'da karanın üzerine çıkıyor. Bu yan yollar üzerindeki depremlerden biri. Buranın büyük İstanbul depremiyle ilgili bir mesajı yok. Ama şöyle bir uyarısı var: Marmara'daki faylar aktif ve canlı, gelecekte büyük bir deprem oluşturmaya aday."

Habertürk'e yaptığı açıklamada bu tür depremlerin her zaman beklenebileceğini ancak tarihinin bilinmediğini söyleyen Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şerif Barış da "Yarın Gemlik, Yalova civarlarında ya da Manyas, Balıkesir, Bursa taraflarında bu tür depremleri de duyacağız, çünkü Marmara'nın içerisinde aktif kollar var ve parçalar çok fazla" dedi.

 

HABERE YORUM KAT