1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstanbul Adliyesi'ne "Akıllı Kimlik Kartı" İle Girilecek
İstanbul Adliyesi'ne "Akıllı Kimlik Kartı" İle Girilecek

İstanbul Adliyesi'ne "Akıllı Kimlik Kartı" İle Girilecek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Barosunun, İstanbul Adalet Sarayı'na girişlere ilişkin mutabakatı uyarınca, avukat, hakim ve savcıların binaya çipli kimlik kartları ile giriş yapacağı bildirildi.

06 Nisan 2015 Pazartesi 20:24A+A-

İstanbul Barosu'nun internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör saldırısının ardından adliyelerin güvenliğinin gündeme geldiği belirtildi.

Açıklamada, avukatlar için de önem taşıyan güvenlik sorununun, sorumluluk duygusu içinde, mevzuata, meslek onurlarına uygun bir biçimde ve eşitlik temelinde çözümü için Başsavcılık ile görüşmelere başlandığı bildirilerek, görüşmeler sonucunda girişlerde uygulanacak prosedür bakımından, bazı hususlarda mutabakata varıldığı belirtildi. 

Mutabakatın hakim, savcı ve avukat için ayrım yapılmadan, eşitlik temelinde bir uygulama içerdiği bilgisi verilen açıklamada, avukatların adliyeye kendilerine tahsis edilen kapılardan sadece Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından verilen çipli-akıllı kimlik kartlarını okutmak suretiyle girecekleri vurgulandı.

"Uygulama hukuken ve fiilen bir arama değildir"

Bir süre sonra akıllı-çipli özellikteki karta sahip olmayan avukatların kendilerine tahsis edilen girişlerinden geçemeyeceğine dikkat çekilen açıklamada, şu bilgiler verildi: 

"1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesi uyarınca avukat meslektaşlarımızın girişlerde, asla ve kesinlikle üstü ve çantası aranmayacaktır. Bundan taviz verilmeyecektir. Avukat meslektaşlarımız girişte çipli-akıllı kimlik kartlarını okuturken, çantalarını x-ray cihazına bırakacaklardır. Alınan teknik bilgiler ışığında, bu uygulamada çantanın içindeki evrakların görülmesi veya okunması da fiilen ve teknik olarak söz konusu değildir. Dolayısıyla bu uygulama hukuken ve fiilen bir arama değildir. Çantanın x-ray cihazından geçişi esnasında, içinde silah veya benzeri şüpheli bir cisim bulunduğu yönünde bir kuşku ortaya çıkması halinde dahi çantada bir arama yapılmayacak ancak meslektaşımız bu cismi göstermeye davet edilecektir. Bu yapılmadığı takdirde, içeri girilemeyecektir." 

"Hakim ve savcıların adliyeye girişi, aynı prosedüre tabi olacak"

Çantasını x-ray cihazına bırakmak istemeyen avukatların, sadece silah, patlayıcı ve benzeri ağır metallere tepki veren duyarlı kapıdan çantayla geçebileceklerinin altı çizilen açıklamada, geçiş sırasında uyarı verilse dahi çantanın aranamayacağı bildirildi. 

Açıklamada, çantada uyarıya neden olan cismin tanıtılması ve gösterilmesinin istenebileceği, bunun reddedilmesi halinde girişlerin yapılamayacağı aktarılarak, " Hakim ve savcıların adliyeye girişi, aynı prosedüre tabi olacaktır. Nitekim bu uygulama başlamıştır. Stajyer avukatlarımıza 15 gün içerisinde ve bundan böyle TBB tarafından tıpkı avukatlarda olduğu gibi akıllı-çipli kart verilecek ve girişleriavukatmeslektaşlarımızın girişi gibi olacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Kurallara uyulmasının, avukatların güvenliği bakımından da gerekli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, uygulamanın ileride gerçekleşebilecek bir takım istenmeyen olayların sorumluluğunun avukatlara yüklenmesi ile bu yönde yaratılmak istenen kamuoyu algısının giderilmesi ve kanunla belirlenen kazanımların muhafazası bakımından önemli olduğuna vurgu yapıldı. 

Söz konusu şekilde sorunun kanuna ve meslek onuruna uygun, sorumluluk ve eşitlik temelinde çözülmüş olacağı anlatılan açıklamada, "Müvekkillerimizin haklarının korunabilmesi, meslektaşlarımızın adliyeye en seri ve sorunsuz şekilde girebilmelerini temin, esastır ve gereklidir" ifadesi kullanıldı. 

AA

HABERE YORUM KAT