1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrailli Yerleşimciler: Hükümeti Deviririz
İsrailli Yerleşimciler: Hükümeti Deviririz

İsrailli Yerleşimciler: Hükümeti Deviririz

İsrail'de Yahudi yerleşimcileri temsil eden bir kuruluş, İsrail hükümetini devirebilecekleri tehdidinde bulundu.

14 Eylül 2010 Salı 04:11A+A-

Yeşa Konseyi adlı kuruluş yerleşimcilere inşaatlara yeniden başlama olanağı tanınmazsa Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ kanat koalisyondan desteklerini çekeceklerini söyledi.

İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimlerinde inşaat faaliyetlerini kısmen donduran kararının süresi bu ay sonunda doluyor.

Filistin yönetimi barış görüşmelerinin başarısı için, yerleşimlerdeki genişlemenin durmasını istiyor.

ABD de daha önceki barış planlarında en önemli adımlardan biri olarak gündeme gelen bu talebe destek veriyor.

Ancak Netanyahu hükümetinin yetkilileri, altı ay süreyle uyguladıkları kısmi inşaat yasağını uzatmaya niyetleri olmadığının işaretini veriyor.

Hatta İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da geçen hafta partisinin Batı Şeria'daki yerleşim inşaatlarını kısmen durduran kararı uzatma girişimlerini engellemeye kararlı olduğunu bildirdi.

Milliyetçi İsrail Evimiz (Yisrael Beitenu) partisinin lideri olan Lieberman, partisinin böyle bir adım atılmasını önleyeceğini savunmuştu.

İsrail ve Filistinli yetkililer bu hafta barış görüşmelerinin ikinci turu için Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Görüşmelerin hedefi ise bir yıl içinde Filistin devletinin kurulmasıyla sonuçlanacak bir barış anlaşmasına ulaşmak.

120 yerleşimde yüzbinlerce yerleşimci

Yeşa Konseyi Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimlerinde yaşayan yaklaşık 400 bin kişiyi temsil eden, siyasi yönden güçlü bir kuruluş.

Son haftalarda başlayan görüşmelere tepki olarak, Konsey inşaat yasağını şimdiden deliyor.

Konsey geleneksel olarak Başbakan Netanyahu'nun ve koalisyonu ile yakın bir siyasi çizgide. Ancak yerleşimlerde inşaat tartışmaları ışığında, yasak uzatılırsa desteklerini çekeceklerini, bunun da hükümetin çökmesine yol açacağını savunuyorlar.

İçeriden yasağa son vermesi için baskı gören Netanyahu dışarıda ise 120 yerleşimi ilgilendiren yasağın yenilenmesi için baskı altında.

Bunlar arasındaki Başkan Barack Obama, inşaat moratoryumu kararının uzatılmasının görüşmelerin ilerlemesi için en iyi adım olacağını söylemişti.

İsrail hükümeti ABD yönetiminin yoğun baskısı sonucu barış sürecinin yeniden başlamasını sağlamak üzere yerleşimlerdeki inşaatları 10 ay süreyle kısmen durdurmuştu.

Ancak uygulamanın süresi 26 Eylül'de doluyor.

İsrailli grup Peace Now (Barış Şimdi), son aylarda 2,066 konutta temel atıldığını, 11 bin yeni konut için de hükümetten son onayın alındığını belirtiyor.

Kuruluş, hükümet fiili bir dondurma kararı alıp yeni inşaatlara başlamayacağını duyursa bile 13 bin konut inşa edilebileceğini belirtiyor.

Henüz hükümetten onay almamış olan 25 bin konut inşasına yönelik planlar da var.

BBC

HABERE YORUM KAT